"Życia mała garść..."
Dnia wrzesień 13 2012 00:01:00
Newsy

13-09-2012 r.

Oto jest życia mała garść –
pochyl się nad nią, oceń, patrz.
Czy jest tak, jak człowiek chciał?
Czy ktoś inny z niej do syta brał?
Czy ktoś inny z niej do syta radość brał?


Trudno uwierzyć, że dzisiaj mija już druga rocznica śmierci Jarosława Kukulskiego. Tymczasem kilka dni temu mogliśmy obejrzeć koncert poświęcony Jego twórczości i Anny Jantar pt. "Życia mała garść". To wydarzenie skłania do refleksji i jednocześnie zachęca do sięgnięcia po te piękne, otwierające się w refrenach utwory. Słuchajmy…

W "Suplemencie" pojawił się tekst przeboju "Radość najpiękniejszych lat", który pochodzi z jednego z egzemplarzy "Synkopy".
"Za każdy uśmiech" to tytuł albumu Anny Jantar (SX 1360)..."
Jesto to pamiętny krążek, na który trafiło pięć kompozycji Jarosława Kukulskiego - "Dzień nadziei", "Mój, tylko mój", "Biały wiersz od ciebie", "Dzień bez happy endu" i tytułowy. Ten przebojowy longplay przyniósł kolejną Złotą Płytę Annie Jantar. A piosenki? "Mój, tylko mój" to jeden z największych hitów roku 1975. Osiągnął szyczt m.in. Listy Przebojów Pr. I Polskiego Radia, "Interstudia" oraz miesięcznika "Non Stop". To także laureatka konkursów na hit roku. Co ciekawe, nie cieszył się uznaniem w oczach Kompozytora…
"Za każdy uśmiech" to również jeden z największych szlagierów, nie tylko roku, w którym został wylansowany – 1976, ale i w dorobku Artystki. Podobnie jak poprzedni numer, ten również plasował się na pierwszych miejscach list przebojów i znalazł się w czołówce hitów roku. Oba wspomniane utwory często goszczą na atenie radia Złote Przeboje.
"Biały wiersz od ciebie" to piękna, nastrojowa ballada, z którą Piosenkarka często występowała w programach telewizyjnych – m.in. w jednym z odcinków serii "Z najlepszymi życzeniami", "Spotkanie z gwiazdą" i recitalach - "Wakacjach z Anną Jantar" i "Złotej Płycie Anny Jantar". Utwór ten nagrał ponadto kanadyjski duet Zlamal’s Sisters.
"Dzień bez happy endu" to bezpretensjonalny przebój, który do gustu przypadł szczególnie czytelnikom "Synkopy". Znalazł się w czołówce w głosowaniu na najpopularniejsze utworu roku 1976. Został również entuzjastycznie przyjęty przez publiczność podczas XIV KFPP Opole’76. Dzisiaj możemy usłyszeć go w programie "Jaka to melodia?".
Ostatnia z piosenek - "Dzień nadziei" nie dostała szansy na zaistnienie. Powstała z myślą o występie Wokalistki podczas XV MFP Sopot’75. Niestety, cenzura zgłosiła zastrzeżenia do tekstu i przez pewien czas nie można było emitować tego utworu. Trafił chyba nie w swój czas…
Przypomnienie tych pięciu piosenek nie było bezcelowe. W "Opiniach o płytach i tekstach z obwolut" znalazła się recenzja wspomnianego LP "Za każdy uśmiech".
"- Zawsze wymagałem od niej dużo więcej niż wszyscy inni. Dlatego, że znałem jej olbrzymie możliwości, wiedziałem, co można z niej wydobyć. Sama praca nad płytą jest ciężkim i stresującym zajęciem. Natomiast jak się przez to wszystko przebrnie, to nie ma chyba większej satysfakcji niż słuchanie tego, czego się dokonało. Dla wokalistki to największa frajda - uważa Kukulski".
Na koniec zapraszam do działu "Prasa i wywiady 4", gdzie znalazła się druga część wywiadu z Jarosławem Kukulskim, który został poświęcony Annie Jantar.


PrzemekNowy rozdział...
Dnia wrzesień 06 2012 14:33:56

07-09-2012 r.


Witam serdecznie na stronie stanowiącej kontynuację blogu Bursztynowa Dziewczyna. Muszę szczerze przyznać, że było mi niezwykle trudno się z nim pożegnać - w końcu minęło tyle czasu... Ale przecież nie zrezygnowałem z niej całkowicie! Starałem się przy tym, by "nowa - stara" strona przypominała poprzednią. Choć są oczywiście i różnice. "Aktualności" zostały zastąpione przez "Newsy", zmienił się też układ zdjęć w galerii… Mam jednak nadzieję, że nie będziecie mieli problemu z odnalezieniem się tutaj. Proszę również o wyrozumiałość w przypadku niektórych elementów, które wymagać będą poprawy. Z czasem powinienem je wyeliminować.
Chciałbym podziękować Wam serdecznie za wsparcie i mobilizację do pracy. Bardzo zdopingowało mnie to do działania, przez co minęło stosunkowo niewiele czasu od zamknięcia blogu i otwarcia tej witryny.
Swoją wdzięczność kieruję też w stronę mojego brata – Radka. To dzięki jego wysiłkom, okazanej mi cierpliwości i zapałowi do działania możemy oglądać Bursztynową Dziewczynę. Mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że bez niego sztuka ta nie powiodłaby się. Dziękuję! Nigdy nie zapomnę naszych zażartych dyskusji na temat kształtu nowej strony i Twojej staranności o odwzorowanie detali – także tych technicznych.
Po tym "oficjalnym" wstępie mogę przejść do prezentacji dzisiejszej aktualizacji. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do jej powstania.
Dzięki uprzejmości p. Edwarda Hulewicza, galeria "Plakaty" wzbogaciła się o 3 materiały reklamujące wspólne występy m.in. z Artystką i Grupą Sześciu Jarosława Kukulskiego. Ten program estradowy, zatytułowany "Za nasze piękne dni", cieszył się w naszym kraju powodzeniem.
Piosenki skoczne, łatwe, a jak mądre, życiowe... jakby o mnie... Każda piosenka dla mnie była cenna... głos Anny kojarzył mi się z czymś dobrym... był taki dziewczęcy i niewinny... Jej uśmiech widziany na fotografiach i teledyskach sprawił, że Anna stała się w pewnym sensie moją "platoniczną miłością"... Słuchałem pierwszych płyt, później wrzucałem piosenki na komórkę, towarzyszyły mi w drodze do szkoły, na grzybobraniu, przy domowych obowiązkach...
Zapraszam do "Fanów o Annie".
- Grałem wtedy w mało znanym zespole z debiutującą wokalistką. Żeby taka grupa jak Waganci mogła zaistnieć, musiała zwrócić na siebie uwagę jakimś przebojem. Miałem gotową muzykę. Potrzebowałem tylko tekstu. Poprosiłem o pomoc kolegę z Poznania, Lecha Konopińskiego. Kiedy do mnie przyszedł i zaczęliśmy rozmawiać o tekście, dość ostro starłem się z Anią. Wtedy ona właśnie powiedziała: "Co ja w tobie widziałam". Lechowi to się bardzo spodobało i oparł na tym zwrocie cały tekst - wyjaśnia autor muzyki.
W "Prasie i wywiadach 4" zamieściłem pierwszą część wspomnień Jarosława Kukulskiego o Annie Jantar.
Wydaje mi się, że kołobrzeskie piosenki zespołu Waganci, tzn. "Szła noc", "Sprytna Marysia" i "Ratuj się, kto może" są nam znane. Okazuje się jednak, iż nie są to jedyne tytuły, jakie grupa Jarosława Kukulskiego wykonywała na tamtejszej estradzie! Dzięki p. Melomanowi32 nasz spis utworów powiększył się o kilka pozycji - "Co dasz ojczyźnie" (z FPŻ Kołobrzeg'71), "Jutro w plener" (z FPŻ Kołobrzeg'71), "Nikt nie wejdzie nam w drogę" (z FPŻ Kołobrzeg'70), "Sapera nikt nie wstrzyma" (z FPŻ Kołobrzeg'70). Tytuły te trafiły do "Wersji radiowych, wersji płytowych". Pojawiły się tam ponadto nagrania z dwóch koncertów Anny z 1979 r. - z kwietnia, z klubu "Skyline" w Nowym Jorku w Chicago i z maja, ze Szczecina.
Anię pamiętam jako ogromnie sympatyczną, wesołą bezpośrednią i bezkonfliktową dziewczynę. Bardzo ładną, utalentowaną i urokliwą.
Dzisiejszą aktualizację kończą wspomnienia p. Edwarda Hulewicza dotyczące współpracy z Piosenkarką.


PrzemekStrona 49 z 49 << < 46 47 48 49
PonWtŚrCzwPiSoNie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra