Aktualności 6
Dnia października 05 2012 08:15:12

05-10-2012 r.

"Zobaczyliśmy się nagle" oraz "Ratuj się, kto może" to dwie kompozycje autorstwa p. Artura Żalskiego, które wykonywała Piosenkarka. Do "Suplementu"
trafił maszynopis tekstu tych utworów przekazany mi przez Kompozytora.
Z kolei w "Nutach" zobaczyć można zapisy piosenek "Ratuj się, kto może" oraz "Ja się w obie nie zakocham". One również pochodzą z archiwum p. Żalskiego, za których przekazanie składam serdeczne podziękowania.
Piosenką "Staruszek świat" Artystka otworzyła "Galę Polską" XVI MFP Sopot'76, podczas której odebrała Złotą Płytę za swój debiutancki album "Tyle słońca w całym mieście". Do "Ujęć z wideoklipów" trafiło kilka screenów przedstawiających ten występ.
Do działu "Opinie o płytach i teksty z obwolut" trafiła ocena czechosłowackiego singla Anny Jantar wydanego przez "Supraphon" w 1979 r. Zawierał on dwa znakomite nagrania - "You're The One That I Want" (nagrany w duecie ze Stanisławem Sojką) i "Wielka dama tańczy sama" (utwór ten zdobył tytuł przeboju Lata z Radiem w 1980 r.). Krytycy z kraju naszych południowych sąsiadów ocenili je raczej nisko...
Anna Maria Szmeterling, bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko piosenkarki, od dzieciństwa przejawiała zdolności muzyczne. W wieku 4 lat zaczęła uczyć się gry na fortepianie, a jako uczennica szkoły podstawowej w towarzystwie orkiestry Filharmonii Poznańskiej zagrała koncert Mozarta. I choć chciała studiować w szkole teatralnej, ostatecznie swoje życie związała z muzyką.
"Prasę i wywiady 4" zasilił kolejny artykuł wspomnieniowy sprzed kilku lat.


Przemek"Za każdy uśmiech..."
Dnia września 24 2012 15:17:52

24-09-2012 r.

(Andrzej Ibis – Wróblewski) W plejadzie gwiazd piosenki polskiej Anna Jantar może uchodzić za symbol Marsa. Zawojowała estradę, telewizję, radio, a z okładki swej płyty "Za każdy uśmiech" (MUZA SX 1360) spogląda z prawdziwym marsem na twarzy, jak gdyby chciała zadać kłam tytułowi. Pozory mylą, więc i na płycie ma piosenki łagodne, jak jej dusza kobieca, a śpiewa je z powściągliwą słodyczą, muzykalnie i bez przejaskrawień ekspresyjnych, ale z tą pewnością, że śpiewa murowane szlagiery.
(Lech Konopiński) Pamiętam, że kiedy powstał tekst utworu "Za każdy uśmiech", ja to jakoś inaczej ująłem. Przyniosłem Ani zachwycony, że tak znakomicie wyszedł tekst, no a Ania powiedziała - "Co ty tutaj żartujesz, chyba to jest dopiero ryba. Ty siądź do tego i napisz taką piosenkę, żeby ludzie byli tym zachwyceni". Trudno powiedzieć autorowi właśnie coś takiego, ale sądzę, że piosenka "Za każdy uśmiech" podobała się. I właśnie to był tekst w stylu Ani. Ona wiedziała jaka jest i wiedziała, czego ludzie od niej oczekują.
Choć od czasu nagrania piosenki "Za każdy uśmiech", która dała tytuł drugiej płycie długogrającej Anny Jantar, minęło już ponad 35 lat, wciąż pozostaje ona przebojem. W drugiej połowie lat 70. lansowano ją na antenie Pr. I Polskiego Radia. O jej powodzeniu świadczy fakt, iż dotarła do pierwszego miejsca tamtejszej Listy Przebojów, pozostając 18 tygodni w notowaniu. W muzycznym podsumowaniu roku 1976, czytelnicy "Panoramy" przyznali jej drugie miejsce w plebiscycie na piosenkę roku. Artystka często gościła z nią też w programach telewizyjnych – "Noworocznej rewii na lodzie", "Wizycie u Hipolita" czy "Wakacjach z Anną Jantar" i prezentowała na deskach krajowych festiwali – w czasie KFPP Opole’76 i MFP Sopot’76, podczas którego ją zresztą bisowała. Płyta, na której ją wydano, szybko uzyskała status "złotej"…
Dzisiaj utwór ten słyszymy często na antenie Radia Złote Przeboje, pojawia się w programie "Jaka to melodia?" oraz gości na licznych albumach składankowych. Podoba się też młodym użytkownikom portalu YouTube – dość powiedzieć, że 3 filmy z tym przebojem obejrzano ponad 1,7 mln razy!
Trafił on wreszcie na szczyt pierwszego wydania Listy Przebojów kanału Kino Polska Muzyka. Utrzymać tę pozycję nie będzie łatwo, ale waro chyba podziękować Annie Jantar "Za każdy uśmiech", który dawał (i tak jest nadal) tak wiele radości Odbiorcom Jej piosenek. Dlatego też zachęcam wszystkich do głosowania na tę piosenkę na stronie KPM. Swoje głosy można oddawać codziennie.
Na głosy czeka także inny przebój Piosenkarki – Staruszek świat, który obecnie zajmuje 13. pozycję.


Przemek
Strona 48 z 50 << < 45 46 47 48 49 50 >
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra