05.10.2014 r.
Dnia październik 05 2014 12:21:10


05-10-2014 r.

Anna Jantar należy ostatnio do grona najpopularniejszych polskich piosenkarek. Wkrótce ukaże się jej nowa długogrająca płyta, a na niej kilka znanych przebojów.
Taką właśnie informację, wraz ze zdjęciem lubianej Wokalistki, zamieszczono na okładce "Dziennika Ludowego" we wrześniu 1976 r. Kilka tygodni później w sprzedaży ukazał się zapowiadany longplay - "Za każdy uśmiech", z którego 8 na 11 zamieszczonych utworów zyskało status przebojów.
Za ten skan - który znaleźć można w "Okładkach gazet i czasopism"- dziękuję serdecznie Kasi Grądzkiej.
Rok 1974 z wielu względów okazał się być przełomowy w dotychczasowym życiu artystycznym Anny Jantar. Od tej pory Jej twórczość zaczęła rozbrzmiewać w środkach masowego przekazu w rytmie "Tyle słońca w całym mieście", czyniąc z Niej jedną z najpopularniejszych krajowych Wokalistek. Ukoronowaniem - i podsumowaniem Jej dotychczasowych osiągnięć - stała się pierwsza płyta długogrająca wydana przez "Polskie Nagrania". Nie można pominąć gorącego okresu festiwalowego, który dopisał do Jej biografii kolejne (nie tylko krajowe) sukcesy. I wokół właśnie tej tematyki skupiają się kolejne artykuły, wywiady i notki zebrane w galerii "Skany wywiadów i artykułów".
O popularności Artystki może świadczyć fakt, że Jej postać stale pojawia się w rozmaitych pozycjach książkowych, których tematyka dotyka okresu lat 70. minionego wieku. Do działu "Książki z Anną" trafiły dzisiaj 3 fragmenty takich pozycji: "Jestem" - Ewy Szymkowicz, "Gra w kapsle" - Katarzyny Anny Weiss oraz "Przed Państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół Siostra Irena). Przygody z życia wzięte" Krzysztofa Materny i Marty Szarejko.
Komprachcice, Kraków, Komorów, Rzeszów, Orłów, Poznań... Co łączy te miasta? Pozornie nic, ale... W ciągu 3 letnich miesięcy bieżącego roku odbyły się tam koncerty wspomnieniowe prezentujące bogaty dorobek artystyczny Anny Jantar. To fantastyczne i niezwykłe, że mimo Jej fizycznej nieobecności sezon koncertowy dotyczył Jej tak mocno. Co poza tym?
Tradycyjnie już piosenka "Tyle słońca w całym mieście" plasowała się na czołowych miejsach list przebojów. Z kolei w miejscu katastrofy "Kopernika" z 14 marca 1980 r. pojawił się pamiątkowy mural, gdzie - obok wizerunku kapitana maszyny - Pawła Lipowczana, znalazło się miejsce na portret Artystki. Dzieje się więc wiele...
Na podsumowanie ostatniego okresu zapraszam do działu "Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.".Przemek
13.09.2014 r.
Dnia wrzesień 13 2014 18:23:29


13-09-2014 r.

Piosenka jest formą, którą niewątpliwie można zaliczyć do zjawisk powszechnych. Jest ona codziennym towarzyszem człowieka, świadkiem jego sukcesów, porażek i ważnych życiowych wyborów. "Powinna bawić lub wzruszać" - tak swego czasu podsumował jej rolę Jarosław Kukulski, którego 4 rocznicę śmierci obchodzimy w dniu dzisiejszym. Stąd też chyba nieustanne starania o to, by jego kompozycje docierały do możliwie najszerszych rzesz słuchaczy. Trzeba przyznać, że były one szalenie skuteczne, bowiem jak szybko i łatwo trafiały w gusta ogółu takie utwory, jak: "Tyle słońca w całym mieście", "Najtrudniejszy pierwszy krok" czy "Zawsze gdzieś czeka ktoś"? I choć niejednokrotnie wzbraniał się przed nadaną mu łatką "kompozytora przebojów", wskazując na inne formy swojej muzycznej działalności (musical, muzyka filmowa, aranżacja), to w naszej pamięci zapisał się jako ten, który dostarczał nam wdzięcznych melodii do nucenia.
Drugi – i jakże przebojowy – longplay Anny Jantar, pt. "Za każdy uśmiech" przyniósł Jej drugą Złotą Płytę, sprzedając się w ciągu kilku miesięcy od premiery w ponad 150 tys. nakładzie. Część posiadaczy albumu miała szczęście osobiście spotkać ulubioną Piosenkarkę, by wzbogacić go o Jej podpis. I taki właśnie autograf trafił dzisiaj na stronę.
Szczególnych znaków pamięci o Artystce systematycznie przybywa. Wszystko zaczęło się w roku 1984 od inicjatywy Haliny Frąckowiak, by nagroda dla najlepszego debiutanta KFPP w Opolu nosiła imię jej zmarłej przyjaciółki. Na początku lat 90., z inicjatywy bydgoskiego fan clubu "Anna – Natalia" na frontowej ścianie kamienicy w Poznaniu, w której się wychowała, została umieszczona pamiątkowa tablica. W 25 rocznicę śmierci Wokalistki Jej imię otrzymał amfiteatr znajdujący się we Wrześni, a 4 lata później jedna z ulic w Opolu. W stolicy polskiej piosenki w 2012 r. odsłonięto Jej gwiazdę w tamtejszej Alei Sław. Z kolei w ubiegłym roku – staraniem jednego z fanów Anny – jedna z odmian dalii została nazwana Anna Jantar. Wspominam o tym nieprzypadkowo, ponieważ pod koniec sierpnia br. na odnowionym pomniku ofiar katastrofy samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" pojawił się wizerunek Artystki oraz Pawła Lipowczana – ostatniego kapitana maszyny. Mural wykonał (z inicjatywy urzędu dzielnicy Warszawa Włochy) Grzegorz Staręga. Kilka jego zdjęć zamieściłem w "Pejzażu bez Ciebie".
"...Mało znana i jeszcze trochę zbyt "surowa" piosenkarka - Anna Jantar występowała w Bułgarii..." Tak pisano w "Non Stopie" czerwcu 1973 r. o młodej wokalistce, która już za chwilę na opolskiej estradzie miała wykonać swój "Najtrudniejszy pierwszy krok". Od tego momentu artykułów, wywiadów i takich wzmianek prasowych, których była bohaterką, zaczęło pojawiać się coraz więcej. Do "Skanów wywiadów i artykułów" dodałem kilka takich pomniejszych materiałów z 1973 r. oraz parę z roku 1974.
Dorobek Artystki jest od lat niezwykle intensywnie "eksploatowany", oczywiście w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa. Dzięki temu Jej muzyka – poza otrzymaniem kolejnego życia – trafiać będzie do coraz o nowych odbiorców. W "Interpretacjach przebojów Anny" umieściłem informacje o 3 projektach przyczyniających się do kontynuowania tej pamięci. Są to: koncertowe występy Anny Żebrowskiej, płyta Brygidy Kołton oraz 4 edycja "Rzeszowskiego święta wokalnego", podczas którego uczestnicy programu "The Voice of Poland" wykonali utwory Piosenkarki.


Przemek


darmowy hosting obrazków

Strona 1 z 29 1 2 3 4 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Po 14 marca 1980 r. - cd.
  Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra