10.VI.2016 r.
Dnia czerwiec 10 2016 19:34:21

10-06-2016 r.

Przeczytałem dzisiaj wiele prób wspomnień o Annie Jantar w 66. rocznicę Jej urodzin. Praktycznie w każdej z nich przewija się pytanie: jaka byłaby dzisiaj? Na to pytanie oczywiście nigdy nie poznamy odpowiedzi, niemniej zaskakujące jest, jak wiele osób mówi o tym, jaka była i jaka… nie była. Niestety, nie zawsze czyniąc to we właściwy sposób. Odnoszę wrażenie, że w pewnym sensie pamięć o Niej stała się "własnością" w złym znaczeniu tego słowa. Na szczęście pozostały – wspólne dla wszystkich – Jej uśmiech, piosenki, zdjęcia, teledyski, z których każdy może ułożyć swój obraz Wokalistki. Bez imputowania innym czegokolwiek, bez negatywnych emocji i niepotrzebnych kłótni. Bo przecież żyła i tworzyła dla szerokich rzesz Jej talentu, który przetrwał lata, nowe trendy i broni się tym, co w nim najcenniejsze – autentycznością.

***

Gorące pozdrowienia z USA i Canady śle Anna Jantar, która późną jesienią 1976 r. przebywała na tournee na drugiej półkuli. Adresatem kartki wysłanej do Polski 28 listopada był Jan Nowacki - redaktor muzyczny Polskiego Radia w Lublinie. Rok po śmierci Piosenkarki przygotował cykl audycji zatytułowanych "Muzyczna biografia Anny Jantar", w której zaprezentował niemal cały Jej dorobek artystyczny.
Pod koniec marca br. kolejne z marzeń wielbicieli Anny Jantar stało się rzeczywistością - Polskie Nagrania wydały reedycje trzech nagranych przez Nią płyt winylowych. Największą gratką okazał się oczywiście album "Zawsze gdzieś czeka ktoś...", który ukazał się po raz pierwszy w wydaniu cyfrowym. Czekamy zatem na kontynuację tej wspaniałej serii w postaci porządnego wznowienia LP "Anna Jantar".
Rok 1977 nie był najszczęśliwszy w życiu zawodowym Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, o czym wspominali w wywiadzie dla tygodnika "Panorama" ze stycznia 1978 r. Pamiątką po podróżach do Czechosłowacji, Węgier i NRD były kolejne materiały prasowe - zarówno te z prasy krajowej, jak i zagraiczniej. W jednym z nich Marek Wiernik przypomniał dotychczasową drogę artystyczną Wokalistki, apelując do Jej konkurentek o... wytężoną pracę nad sobą, by ta zmobilizowała Ją do jeszcze cięższej pracy!
Wszystkie te materiały zamieściłem w "Skanach wywiadów i artykułów".
Zwieńczenie programu "Złota Płyta Anny Jantar" z 1977 r. stanowił efektowny występ Piosenkarki, wspomaganej przez grupę taneczną Ewy Kuklińskiej, w rytm utworu "Nie chcę z tobą być". Podkreślono w nim niezwykle atrakcyjną prezencję Anny, która nie tylko śpiewała, ale i wykonała układ choreograficzny do tego coveru przeboju Glorii Gaynor. Pozostały piękne wspomnienia zatrzymane w kadrze...
W 1976 r., po krótkiej przerwie spowodowanej macierzyństwem, Anna Jantar powróciła do czynnego życia zawodowego. Wywiady, koncerty, nagrywanie nowych piosenek, tournee zagraniczne, sesje fotograficzne... 2 takie zdjęcia, które wykonał Stanisław Gadomski oraz wspólne ujęcie Anny i Jej męża - Jarosława Kukulskiego, powiększyły zbiór pamiątek zgromadzonych na tej stronie.
W 2005 r., kiedy ponownie odkryto utwór "Układ z życiem", w zremasterowanej wersji trafił na płytę pt. "Przeboje Romualda Lipko". Co ciekawe, to nie jedyna składanka z tego okresu, na której się pojawił. Ostatnio natrafiłem na kompilację zaadresowaną do... DJ-ów. W gronie ówczesnych wykonawców zagościła także Anna Jantar ze swoją piosenką nagraną w 1979 r. wspólnie z Budką Suflera.
Było to po oczywiście tragicznej katastrofie, w której zginęła Ania Jantar. I tak bardzo chciałam coś dla niej, która była moją przyjaciółką, dla jej upamiętnienia dodatkowo, bo państwo ją kochają i słuchają muzyki, ale ja, jako blisko niej osoba, chciałam, żeby jeden z koncertów - "Debiuty" właśnie nazywał się jej imienia.
W taki oto sposób swoją przyjaciółkę - w czasie przygotowań do tegorocznego KFPP w Opolu - wspominała Halina Frąckowiak.Przemekeinmal1

22.V.2016 r.
Dnia maj 22 2016 20:07:56
22-05-2016 r.

Jednym z niekwestionowanych przebojów wakacyjnego sezonu roku 1975 okazał się być przebój grupy ABBA w polskiej wersji Anny Jantar - "Hasta manana". Piosenka zajęła 2. miejsce w głosowaniu czytelników tygodnika "Na przełaj" w plebiscycie "Lato - 75". Z kolei w krajowej prasie często pojawiały się "Nuty" do tego utworu.
W karierze artystycznej Anny Jantar rok 1978 zapisał się kolejnymi nagraniami radiowo-telewizyjnymi oraz występami estradowymi w kraju i za granicą, co odnotowała ówczesna prasa. W lutym pojawia się w charakterze gwiazdy na węgierskim festiwalu "Made in Hungary", śpiewając m.in. pochodzący z repertuaru Cserháti Zsuzsa utwór "Én leszek" (w wersji angielskiej znany jako "Let Me Stay"). 2 miesiące później miała miejsce premiera filmu Mieczysława Waśkowskiego "Nie zaznasz spokoju", do którego wokalistka nagrała piosenkę "Kto powiem". Najpewniej w lipcu na rynku ukazuje się LP "Zawsze gdzieś czeka ktoś..." Tymczasem piosenkarka szuka, próbuje, eksperymentuje i - jak sama zapowiadała - myślała o wprowadzeniu elementów rocka do swojego repertuaru. Mimo intensywnego tempa pracy, znajduje również czas na wywiad o charakterze czysto pozamuzycznym, dzieląc się z czytelnikami swoimi sportowymi fascynacjami...
Do "Skanów wywiadów i artykułów" dodałem kolejne materiały z artystką z przywoływanego już 1978 roku.
Zabawna, pastiszowa piosenka "Będzie dość" streszczająca w nieco ponad 3 minuty codzienne życie kobiety znudzonej monotonią zajęć domowych, to kolejny utwór, który artystka zaprezentowała w recitalu "Złota płyta Anny Jantar" z 1977 r. Teledysk - podobnie jak i kompozycja Antoniego Kopffa do słów Heleny Kołaczkowskiej - został nakręcony z przymrużeniem oka, w stylizacji na lata przedwojenne.
Zaskakująca - rodzinę i wielbicieli - zmiana fryzury w drugiej połowie sierpnia 1979 r. W drugiej połowie sierpnia 1979 r. piosenkarka zaskoczyła rodzinę i swoich wielbicieli obcięciem włosów. Jak wspomina Maria Szabłowska, cała Polska dyskutowała o słuszności tej decyzji. Ponoć sama Anna uznała, że nie był to najlepszy pomysł... Ta metamorfoza została uwieczniona w dużej i znanej sesji fotograficznej wykonanej przez Andrzeja Kossobudzkiego i Tadeusza Kubiaka, którą wielokrotnie prezentowałem na stronie. Dzisiaj w "Zdjęciach" zamieściłem kilka ujęć wykonanych w mniej więcej tym samym czasie przez J.M. Linkego.
Ostatnie dni zwiastują kumulację "Tyle słońca w całym mieście", które jest nieodłącznym elementem zbliżającego się sezonu wakacyjnego. Piosenka jest do dnia dzisiejszego bardzo lubiana, popularna i - co najważniejsze - nucona przez kolejne pokolenia Polaków. Swego rodzaju "drugie życie" przebojowi roku 1974 nadała Natalia Kukulska, która w 1999 r. zaproponowała słuchaczom jego nową wersję, zaśpiewaną w duecie ze słynną mamą. Z sukcesem. Utwór dotarł do 2. miejsca notowania "30 ton – lista, lista przebojów", ustępując jedynie "Dumce na dwa serca" wykonywanej przez Edytę Górniak i Mieczysława Szcześniaka. Trafił również na wiele składanek płytowych. Jedną z nich, pt. "Kultowe wakacyjne przeboje Radia WAWA" zamieściłem w "Kompilacjach 2".Przemekjeder4

Strona 1 z 41 1 2 3 4 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra