Aktualności 8
Dnia styczeń 24 2015 17:09:30
24-01-2015 r.

Kontynuując przegląd prasy z 1975 r., w "Skanach wywiadów i artykułów" pojawiły się materiały podsumowujące Jej dotychczasowe osiągnięcia, poświęcone płycie długogrającej "Tyle słońca w całym mieście", a także występowi Wokalistki na MFP Sopot'75.
Sezon koncertowo - festiwalowy z utworami Anny Jantar w roli głównej został w tym roku zainaugurowany w Poznaniu. Na tamtejszym rynku wykonawcy związani z miejscem urodzin Piosenkarki wykonali Jej niezapomniane przeboje, m.in. "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Nic nie może wiecznie trwać" czy "Tylko mnie poproś do tańca". W sumie zabrzmiało 25 utworów. Część z nich przedstawiam w dziale "Interpretacja przebojów Anny". W przygotowaniu tej listy pomoc okazał mi Michał Matejczuk, któremu serdecznie za to dziękuję.
"Radość najpiękniejszych lat", "Za wszystkie noce", "Tak wiele jest radości", "Moje jedyne marzenie" - piosenki, do których teledyski powstały w 1979 r., cieszyły się dużą popularnością na antenie Telewizyjnego Koncertu Życzeń. W końcu w tej audycji pojawiali się wykonawcy naprawdę lubiani przez publiczność, a do takich z pewnością należała Anna Jantar. Dzisiaj, kilkanaście lat po przejściu tego programu do historii, MTJ wydało płytę z przebojami tam lansowanymi. Wśród nich znalazł się - zresztą dosyć niespodziewanie - utwór "Zawsze gdzieś czeka ktoś". Ta składanka trafiła do "Kompilacji 2".
"Bardzo mnie zawsze boli, gdy umiera utalentowany człowiek, świat bowiem bardziej takich ludzi potrzebuje niż Niebo" - powiedział niemiecki krytyk sztuki Georg Christoph Lichtenberg. Przez te wszystkie lata, gdy Anna Jantar patrzyła na świat z góry, rodzina, najbliżsi i publiczność czuli prawdziwość tego stwierdzenia. Bez wątpienia najboleśniej tę stratę miała odczuć jedyna córka Anny Jantar, Natalia, choć o śmierci mamy nie mówiono jej długo. Dla jej dobra. Gdy piosenkarka wsiadała w Nowym Jorku na pokład samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" nie mogła przypuszczać, że będzie to jej ostatnia podróż. Choć jak twierdzą świadkowie tamtych zdarzeń, wracała do kraju z koncertów po USA w nienajlepszym nastroju.
Tak w 2010 r. pisano o Artystce. 5 lat minęło zaskakująco szybko, obecnie oczekujemy kolejnej okrągłej rocznicy Jej przedwczesnego odejścia, która - mam taką nadzieję - przyniesie wiele kolejnych wspomnień i rzetelnych opracowań Jej poświęconych. To są oczekiwania, a rzeczywistość...? Tymczasem zapraszam do "Prasy i wywiadów 6", gdzie zamieściłem artykuł poświęcony Piosenkarce, którego fragment zacytowałem powyżej.


Przemekpu i wp pl CABAWEU6"Poślizgiem rok..."
Dnia grudzień 26 2014 06:00:00

26-12-2014 r.

26 grudnia mija kolejna, 8. rocznica powstania tej strony. Tradycyjnie składam serdecznie podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do wzbogacenia jej zawartości oraz licznym gościom tu zaglądającym. Bez Was moja praca nie miałaby żadnego znaczenia. Cieszę się bardzo, że sympatyków Anny Jantar przybywa – dzięki temu pamięć o Niej będzie trwała jeszcze bardzo długo, a to jest nasz wspólny i chyba najważniejszy cel. Zdaje się, że jeszcze niedawno należałem do tego najmłodszego pokolenia fanów, a tymczasem lata mijają i pojawiają się kolejni "przedstawiciele" kilkunastoletniej młodzieży…
Koniec roku to czas podsumowań. Z całą odpowiedzialnością mogę napisać, że rok 2014 był kolejnym, który obfitował w różne wydarzenia związane z Anną Jantar.
Tradycyjnie należą do nich koncerty z przebojami Artystki, mające miejsce w następujących miejscowościach: Konopiski, Dobczyce, Włocławek, Michałkowice, Kraków, Komorów, Orłów, Gdynia. Dodatkowo w Głownie i Komprachcicach odbyły się kolejne edycje festiwali piosenek Anny, a w Rzeszowie podobna impreza w trakcie tamtejszego święta wokalnego.
Obok mało rzeczowych artykułów na temat Wokalistki z prasy brukowej, pojawiły się oczywiście też te godne uwagi, opublikowane w gazetach: "Rewia", "Cała Ty!", "Gazeta Lubuska", "Super Express", "Świat i Ludzie", "Na żywo", "Niedziela", "Angora", "Życie na gorąco - Retro".
Internet również przyniósł trochę nowości, które zagościły na portalach: gala.pl, plotek.pl, afterparty.pl, pomorska.pl, fakt.pl, wp.pl, se.pl, eska.pl, onet.pl, zetgold.pl, glos wielkopolski.pl.
Zostaje jeszcze telewizja z programami: "Świat się kręci" i "Pytanie na śniadanie". Ponadto TVP Rozrywka i Kultura przypomniały: audycję wspomnieniową z 1993 r. "Tyle słońca w całym mieście... Niezapomniane przeboje Anny Jantar", opolski koncert "Życia mała garść" oraz odcinek "Szansy na sukces" z piosenkami Artystki. Kanał Kino Polska Muzyka przygotował "Godzinę z... Anną Jantar". W polsatowskim show "Twoja twarz brzmi znajomo" upamiętniono Piosenkarkę w dosyć nietypowy sposób, powierzając jednej z jego uczestniczek zadanie polegające na wcieleniu się Jej w rolę. I na koniec pozostaje finał programu "The Voice of Poland", w którym przypomniano hit "Nic nie może wiecznie trwać".
O Artystce można było usłyszeć również na falach pr. I i III Polskiego Radia, Radia dla Ciebie, Radia Szczecin oraz TokFM. Nie wspominam już o tak oczywistym fakcie emisji Jej przebojów…
Szczególną uwagą darzę wszelkie notowania z piosenkami Wokalistki. Może dlatego, że znów powiększyły listę Jej sukcesów? W minionym roku były to:
- "Najtrudniejszy pierwszy krok" - 3. miejsce w plebiscycie Radia Zet Gold na największy przebój lat 70.;
- "Moje jedyne marzenie" - 1. lokata w konkursie Radia Zet Gold na "Hit z miłosną nutą";
- "Wielka dama tańczy sama" - 1. pozycja w plebiscycie Radia Zet Gold na utwór dedykowany kobietom;
- "Tyle słońca w całym mieście" - 2. lokata w konkursie Radia Zet Gold na najlepszy utwór na wiosnę;
- "Tyle słońca w całym mieście" - 1. miejsce na liście przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki;
- "Jambalaya" - 1. pozycja w Radiu Zet Gold w konkursie na najzabawniejszy utwór;
- "Tyle słońca w całym mieście" - 3. lokata w plebiscycie Radia Zet Gold na najbardziej słoneczny przebój;
- "Moje jedyne marzenie" - 1. miejsce w Radiu Zet Gold na najlepszy polski utwór;
- "Tyle słońca w całym mieście" - 1. pozycja w jednym z etapów plebiscytu Radia Złote Przeboje na największy wakacyjny hit;
- "Tyle słońca w całym mieście" - 1. lokata w konkursie Radia Zet Gold na największy wakacyjny hit;
- "Mój, tylko mój" - 2. miejsce na liście przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki;
- "Za każdy uśmiech" - 1. pozycja w konkursie Radia Zet Gold;
- "Tyle słońca w całym mieście" - 2. pozycja w plebiscycie Kino Polska Muzyka pt. "33 największe szlagiery";
- "Tyle słońca w całym mieście" - 13. miejsce w plebiscycie Kino Polska Muzyka na 100 największych polskich przebojów wszech czasów.
Marzec przyniósł nam premierę kolejnej książki poświęconej Artystce – "Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach" autorstwa Marioli Pryzwan. Stanowi ona poszerzone wydanie poprzedniego opracowania, zatytułowanego "Słońca jakby mniej… Anna Jantar we wspomnieniach".
Właściwie w tym samym czasie ukazał się album "Super Expressu" - "Bursztynowa Dziewczyna", który także spotkał się z ciepłym przyjęciem.
W miejscu katastrofy "Kopernika" z 14.03.1980 r. Grzegorz Staręga przygotował mural na tylnej części pomnika ofiar tej tragedii. Obok wizerunku Pawła Lipowczana - kapitana maszyny, pojawiła się postać Anny Jantar.
Przed nami kolejne emocje, tym razem związane z poznańskim Sylwestrem, który w bieżącym roku rozbrzmiewać będzie w rytm przebojów Wokalistki. Więc tak, jak chce los, przetańczmy tę noc, bo życie tak krótkie jest!
Życzę nam, by szczególny, bo jubileuszowy, rok 2015 przyniósł nam wiele wzruszeń, radości i refleksji wywołanych dzięki Annie Jantar i ludziom, którzy ukażą Ją na nowo…

***

Wiosną 1977 r. Anna Jantar po raz pierwszy stała się bohaterką sesji zdjęciowej autorstwa fotografika współpracującego m.in. z tygodnikiem "Panorama" - Lesławem Saganem. Oczywiście już wcześniej spotykali się przy okazji festiwali i dużych koncertów, o czym świadczą wykonane w tym czasie fotografie, ale te najbardziej znaczące zostały wykonane w warszawskim Lasku Bielańskim. Jedno z nich zostało wykorzystane później jako reklamówka.
Rok 1975 obfitował w artykuły i wywiady, których bohaterką była Piosenkarka. Nieprzypadkowo - dzięki przebojowi "Tyle słońca w całym mieście" stała się jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek. Na rynku ukazała się Jej pierwsza długogrająca płyta, dużo wyjeżdżała za granicę i koncertowała w kraju. Przygotowywała się również do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, o czym jeszcze napiszę. W "W skanach wywiadów i artykułów" znalazło się kilka kolejnych materiałów z tego okresu.
Artystka z pewnością należy do postaci, które przychodzą nam na myśl w pierwszej kolejności, kiedy myślimy o latach 70. Tego też zdania są autorzy tego typu zestawień, umieszczający w nich Piosenkarkę. Przykłady? 2 tegoroczne materiały prasowe pochodzące z gazet "Cała Ty!" oraz "Rewia", które zamieściłem w "Suplemencie".
2 pozaestradowe fotografie - z rodzinnego miasta Jarosława Kukulskiego - Wrześni, z roku 1977 oraz z listopada 1979 r. ze Żnina trafiły do "Zdjęć".
Ostatnie 3 miesiące bieżącego roku przyniosły kilka istotnych nowości związanych z Anną Jantar - piosenki "Mój, tylko mój" oraz "Tyle słońca w całym mieście" uplasowały się na 2. miejscu list przebojów, a "Za każdy uśmiech" - na 1. W prasie - "Niedzieli", "Angorze" oraz "Świecie na żywo - Retro" pojawiły się artykuły na Jej temat, a w pr. I Polskiego Radia Natalia Kukulska, Wojciech Trzciński i Bogdan Olewicz - wspomnienia. Te, i inne zebrane wydarzenia, umieściłem w dziale "Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.".
Wojciech Trzciński: (...) No i ten "Staruszek świat" powstawał specjalnie... ta piosenka, dla Anny Jantar, która w roku siedemdziesiątym piątym szykowała się do występu w Sopocie.
Utwór w konkursowym "Dniu Polskim" został nagrodzony drugą nagrodą, a w kilka miesięcy po festiwalu trafił na listę przebojów pr. I PR, pozostając na niej przez kilka miesięcy. Krótką historię jego powstania przypomina kompozytor piosenki, którego wypowiedź zamieściłem w "Początkach piosenek".
Gdzieś tak w 1978 roku piosenkarka postanowiła wyjść z "szufladki" i włączyć do repertuaru trudniejsze w odbiorze piosenki. Toteż z radością przyjęła propozycję kompozytorki Wandy Żukowskiej. Opowiadała o nowym utworze tak: - "Jest to kompozycja Wandy Żukowskiej do tekstu Bogdana Olewicza w klimacie przypominającym piękny "Grande Valse Brillante" Ewy Demarczyk. Kiedy usłyszałam melodię tego utworu, dosłownie zafascynowała mnie ona. Poprosiłam wówczas Bogdana Olewicza o tekst, a on znakomicie utrafił w jej klimat. Powstała w rezultacie piosenka dramatyczna, zupełnie inna od tych, które śpiewałam dotychczas, wymagająca też innej interpretacji".
Po etapie śpiewania prostych, łatwo wpadających w uchu piosenek dla "każdego", Wokalistka poczuła wewnętrzną potrzebę przekazania czegoś więcej swoim słuchaczom. Te zmiany widać już w materiale zawartym na Jej trzecim albumie - "Zawsze gdzieś czeka ktoś..." Jednak prawdziwy przełom przyniosła dopiero kompozycja Wandy Żukowskiej do słów Bogdana Olewicza - "Tylko mnie poproś do tańca". Nastrojowy, podniosły, wręcz monumentalny walc stanowił spore zaskoczenie - zarówno w środowisku krytyków muzycznych, jak i publiczności. Artystka udowodniła tym samym, że w Jej głosie tkwi niewykorzystany jeszcze potencjał i ma coś jeszcze do powiedzenia na polskiej estradzie. Historia tej wyjątkowej piosenki została niedawno przypomniana w "Angorze". Zamieszczam ją dzisiaj na stronie.Przemekqqaq

Strona 1 z 31 1 2 3 4 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Po 14 marca 1980 r. - cd.
  Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra