13.09.2014 r.
Dnia wrzesień 13 2014 18:23:29


13-09-2014 r.

Piosenka jest formą, którą niewątpliwie można zaliczyć do zjawisk powszechnych. Jest ona codziennym towarzyszem człowieka, świadkiem jego sukcesów, porażek i ważnych życiowych wyborów. "Powinna bawić lub wzruszać" - tak swego czasu podsumował jej rolę Jarosław Kukulski, którego 4 rocznicę śmierci obchodzimy w dniu dzisiejszym. Stąd też chyba nieustanne starania o to, by jego kompozycje docierały do możliwie najszerszych rzesz słuchaczy. Trzeba przyznać, że były one szalenie skuteczne, bowiem jak szybko i łatwo trafiały w gusta ogółu takie utwory, jak: "Tyle słońca w całym mieście", "Najtrudniejszy pierwszy krok" czy "Zawsze gdzieś czeka ktoś"? I choć niejednokrotnie wzbraniał się przed nadaną mu łatką "kompozytora przebojów", wskazując na inne formy swojej muzycznej działalności (musical, muzyka filmowa, aranżacja), to w naszej pamięci zapisał się jako ten, który dostarczał nam wdzięcznych melodii do nucenia.
Drugi – i jakże przebojowy – longplay Anny Jantar, pt. "Za każdy uśmiech" przyniósł Jej drugą Złotą Płytę, sprzedając się w ciągu kilku miesięcy od premiery w ponad 150 tys. nakładzie. Część posiadaczy albumu miała szczęście osobiście spotkać ulubioną Piosenkarkę, by wzbogacić go o Jej podpis. I taki właśnie autograf trafił dzisiaj na stronę.
Szczególnych znaków pamięci o Artystce systematycznie przybywa. Wszystko zaczęło się w roku 1984 od inicjatywy Haliny Frąckowiak, by nagroda dla najlepszego debiutanta KFPP w Opolu nosiła imię jej zmarłej przyjaciółki. Na początku lat 90., z inicjatywy bydgoskiego fan clubu "Anna – Natalia" na frontowej ścianie kamienicy w Poznaniu, w której się wychowała, została umieszczona pamiątkowa tablica. W 25 rocznicę śmierci Wokalistki Jej imię otrzymał amfiteatr znajdujący się we Wrześni, a 4 lata później jedna z ulic w Opolu. W stolicy polskiej piosenki w 2012 r. odsłonięto Jej gwiazdę w tamtejszej Alei Sław. Z kolei w ubiegłym roku – staraniem jednego z fanów Anny – jedna z odmian dalii została nazwana Anna Jantar. Wspominam o tym nieprzypadkowo, ponieważ pod koniec sierpnia br. na odnowionym pomniku ofiar katastrofy samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" pojawił się wizerunek Artystki oraz Pawła Lipowczana – ostatniego kapitana maszyny. Mural wykonał (z inicjatywy urzędu dzielnicy Warszawa Włochy) Grzegorz Staręga. Kilka jego zdjęć zamieściłem w "Pejzażu bez Ciebie".
"...Mało znana i jeszcze trochę zbyt "surowa" piosenkarka - Anna Jantar występowała w Bułgarii..." Tak pisano w "Non Stopie" czerwcu 1973 r. o młodej wokalistce, która już za chwilę na opolskiej estradzie miała wykonać swój "Najtrudniejszy pierwszy krok". Od tego momentu artykułów, wywiadów i takich wzmianek prasowych, których była bohaterką, zaczęło pojawiać się coraz więcej. Do "Skanów wywiadów i artykułów" dodałem kilka takich pomniejszych materiałów z 1973 r. oraz parę z roku 1974.
Dorobek Artystki jest od lat niezwykle intensywnie "eksploatowany", oczywiście w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa. Dzięki temu Jej muzyka – poza otrzymaniem kolejnego życia – trafiać będzie do coraz o nowych odbiorców. W "Interpretacjach przebojów Anny" umieściłem informacje o 3 projektach przyczyniających się do kontynuowania tej pamięci. Są to: koncertowe występy Anny Żebrowskiej, płyta Brygidy Kołton oraz 4 edycja "Rzeszowskiego święta wokalnego", podczas którego uczestnicy programu "The Voice of Poland" wykonali utwory Piosenkarki.


Przemek


darmowy hosting obrazków

Aktualności 7
Dnia sierpień 17 2014 18:32:00


17-08-2014 r.

Chętnie oddam wszystko, co tu mam, temu, kto pokona czas i przeniesie mnie dziś prosto ze stolicy do szczenięcych lat w starej kamienicy... - śpiewała w jednym ze swoich utworów Artystka. A gdyby tak przenieść się w roku ad. 2014 do miejsc, które przed laty odwiedziła? Z takim zamiarem wyruszyłem do Warszawy, aby utrwalić krajobraz pamiętający czasy popularnej Piosenkarki: Ogród Saski, Plac Piłsudskiego, Agrykolę oraz Łazienki. Zdjęcia z tej nietypowej eskapady zamieściłem w "Pejzażu bez Ciebie". Za impuls do działania i inspirację dziękuję Adamowi.
W przeglądzie materiałów prasowych poświęconych Piosenkarce, nadal pozostajemy w roku 1974. Do "Skanów wywiadów i artykułów" dodałem tym razem 2 wywiady, krótką wzmiankę o Jej bieżących sukcesach, nuty i tekst przeboju "Tyle słońca w całym mieście" oraz zapowiedź pierwszej płyty długogrającej o tym właśnie tytule.
"Za nami barwy lata" to jedna z piosenek z tego krążka, do której został nakręcony zabawny teledysk do recitalu Wokalistki zrealizowanego wiosną 1974 r. dla TV Wrocław. To unikatowe nagranie zostało kilka miesięcy temu opublikowane na oficjalnej stronie Anny Jantar, a kilka screenów z niego pochodzących dodałem do "Ujęć z wideoklipów".
W ubiegłym roku na rynek trafiły 2 pozycje - poświęcone Maryli Rodowicz i Tadeuszowi Nalepie - w których znalazły się wzmianki o Artystce. Zamieściłem je w "Książkach z Anną. Za ich udostępnienie dziękuję Monice Grzebule.


Przemekdarmowy hosting obrazków

Strona 1 z 28 1 2 3 4 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Po 14 marca 1980 r. - cd.
  Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra