15.02.2015 r.
Dnia luty 15 2015 12:33:38

15-02-2015 r.

31 maja 1979 r. Anna Jantar zawitała do Gorzowa Wielkopolskiego, który był kolejnym przystankiem na trwającej w tym czasie trasie koncertowej Piosenkarki. Po tym wydarzeniu pozostał - poza ciepłymi wspomnieniami - Jej autograf złożony na reklamówce wydanej przez łódzkie SME. Trafił on dzisiaj na stronę dzięki uprzejmości naocznego świadka tego wydarzenia - p. Bogusławy Lis, za co serdecznie dziękuję.
Na przełomie poprzedniego i bieżącego roku mogliśmy cieszyć się z poznańskiej imprezy sylwestrowej, podczas której zabrzmiały mniej i bardziej znane piosenki z repertuaru Artystki. Niecały miesiąc później w warszawskim teatrze Capitol uczestnicy telewizyjnego show "The Voice of Poland" również zaproponowali ich nowe interpretacje. Reklamówki anonsujące te wydarzenia trafiły do galerii "Plakaty". Dodałem ponadto materiał zapowiadający spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan przy okazji premiery książki "Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach", na które miałem możliwość się zjawić.
Artystycznym wydarzeniem lata'75 był występ Anny Jantar - jedynej krajowej reprezentantki - w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Emocjom jemu towarzyszącym poświęcone są materiały prasowe, które trafiły do "Skanów wywiadów i artykułów".
Jest grudzień 1979 roku. Przed wylotem do USA na swoje tournee Anka nagrywa kompozycję Zbyszka Hołdysa "Spocząć". Postanowiła, że chce oddalić się repertuarowo od łatwego popu i spróbować swoich sił w trudniejszej muzyce, np. rockowej (...)
Krótką wypowiedź o Wokalistce i jednym z ostatnich Jej nagrań - "Spocząć" zamieściłem w "Początkach piosenek".Przemekna pół gwizdka kraków

Aktualności 8
Dnia styczeń 24 2015 17:09:30
24-01-2015 r.

Kontynuując przegląd prasy z 1975 r., w "Skanach wywiadów i artykułów" pojawiły się materiały podsumowujące Jej dotychczasowe osiągnięcia, poświęcone płycie długogrającej "Tyle słońca w całym mieście", a także występowi Wokalistki na MFP Sopot'75.
Sezon koncertowo - festiwalowy z utworami Anny Jantar w roli głównej został w tym roku zainaugurowany w Poznaniu. Na tamtejszym rynku wykonawcy związani z miejscem urodzin Piosenkarki wykonali Jej niezapomniane przeboje, m.in. "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Nic nie może wiecznie trwać" czy "Tylko mnie poproś do tańca". W sumie zabrzmiało 25 utworów. Część z nich przedstawiam w dziale "Interpretacja przebojów Anny". W przygotowaniu tej listy pomoc okazał mi Michał Matejczuk, któremu serdecznie za to dziękuję.
"Radość najpiękniejszych lat", "Za wszystkie noce", "Tak wiele jest radości", "Moje jedyne marzenie" - piosenki, do których teledyski powstały w 1979 r., cieszyły się dużą popularnością na antenie Telewizyjnego Koncertu Życzeń. W końcu w tej audycji pojawiali się wykonawcy naprawdę lubiani przez publiczność, a do takich z pewnością należała Anna Jantar. Dzisiaj, kilkanaście lat po przejściu tego programu do historii, MTJ wydało płytę z przebojami tam lansowanymi. Wśród nich znalazł się - zresztą dosyć niespodziewanie - utwór "Zawsze gdzieś czeka ktoś". Ta składanka trafiła do "Kompilacji 2".
"Bardzo mnie zawsze boli, gdy umiera utalentowany człowiek, świat bowiem bardziej takich ludzi potrzebuje niż Niebo" - powiedział niemiecki krytyk sztuki Georg Christoph Lichtenberg. Przez te wszystkie lata, gdy Anna Jantar patrzyła na świat z góry, rodzina, najbliżsi i publiczność czuli prawdziwość tego stwierdzenia. Bez wątpienia najboleśniej tę stratę miała odczuć jedyna córka Anny Jantar, Natalia, choć o śmierci mamy nie mówiono jej długo. Dla jej dobra. Gdy piosenkarka wsiadała w Nowym Jorku na pokład samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" nie mogła przypuszczać, że będzie to jej ostatnia podróż. Choć jak twierdzą świadkowie tamtych zdarzeń, wracała do kraju z koncertów po USA w nienajlepszym nastroju.
Tak w 2010 r. pisano o Artystce. 5 lat minęło zaskakująco szybko, obecnie oczekujemy kolejnej okrągłej rocznicy Jej przedwczesnego odejścia, która - mam taką nadzieję - przyniesie wiele kolejnych wspomnień i rzetelnych opracowań Jej poświęconych. To są oczekiwania, a rzeczywistość...? Tymczasem zapraszam do "Prasy i wywiadów 6", gdzie zamieściłem artykuł poświęcony Piosenkarce, którego fragment zacytowałem powyżej.


Przemekpu i wp pl CABAWEU6Strona 1 z 31 1 2 3 4 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Po 14 marca 1980 r. - cd.
  Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra