31.I.2016 r.
Dnia styczeń 31 2016 16:47:33

31-01-2016 r.

"Cygańska jesień" - piosenka z filmu "Brunet wieczorową porą" dała tytuł kasecie wydanej w 1996 r. przez firmę "Akar", zawierającą 20 utworów z repertuaru Artystki. Przy bliższej lekturze spisu nagrań okazuje się, że wybrany zestaw wcale nie jest taki… oczywisty. Dominują tu przede wszystkim nie wielkie przeboje, ale rzadko wznawiane (także i dzisiaj) kompozycje, jak chociażby "Let Me Stay", "Tak blisko nas" czy "Mój świat – zawsze ten sam".
Do "Singli" dodałem okładki dwóch małych płytek – wydanej w 1978 r. z przebojem z filmu "Nie zaznasz spokoju" – "Kto powie nam" oraz z mało znanym utworem "Dżinsowe maniery". Drugi albumik to wznowienie singla "Wielka dama tańczy sama"/ "Moje jedyne marzenie" z 1985 r.
O swoim pobycie w Stanach Zjednoczonych w 1976 r. i planach na niedaleką przyszłość opowiada laureatka plebiscytu "Panoramy" na najpopularniejszego wykonawcę roku - Anna Jantar. Rozmowa z Piosenkarką jest jednym z nowych materiałów, które zamieściłem w "Skanach wywiadów i artykułów". Poza nią znaleźć tam można kilka wycinków z miesięcznika "Non Stop" oraz zdjęcie artykułu z "Granicy" przedstawiającego pokrótce sylwetkę popularnej Wokalistki i Jej męża - Jarosława Kukulskiego.
W 1977 r. Piosenkarka stała się szczęśliwą posiadaczką kolejnej Złotej Płyty – tym razem za wydany rok wcześniej album "Za każdy uśmiech". Z tej okazji nakręciła pamiątkowy recital w słynnym Studio 2, który uświetnił uroczystość wręczenia Jej pamiątkowego trofeum. Zaprezentowała się tu w nowej dla siebie roli – tanecznej. W "Ujęciach z wideoklipów" zamieściłem te utrwalone zmagania w piosence "Na pół gwizdka nie ma co żyć".
Ania całą sobą niosła aurę słońca. W mojej pamięci pozostanie na zawsze roześmianą, inteligentną Anią, z ogromnym poczuciem humoru... Była piękną, miłą i pełną radości dziewczyną. Uwielbiała się śmiać i kochała ludzi. Choć była wielką artystką, a jednocześnie skromnym i dobrym człowiekiem.
W taki sposób swoją Idolkę postrzega Jej imienniczka – Ania.Przemekwmplayer 2016 01 31 16 31 52 78

26.XII.2015 r.
Dnia grudzień 26 2015 02:00:00
26-12-2016 r.

Koncerty, audycje radiowe, artykuły prasowe i internetowe, nowa książka, zwycięstwa w plebiscytach radiowo – telewizyjnych… Czy to przedstawienie działalności topowej polskiej gwiazdy? I tak, i nie. To krótkie podsumowanie roku 2015 w kontekście wydarzeń, których bohaterką była Anna Jantar. Niesamowite jest to, że tyle się dzieje w przeszło 35 lat po Jej odejściu. Fenomen tej Legendy trwa!
W zebranych poniżej notowaniach powtarza się cyfra 1…
- "Za każdy uśmiech" – 1. miejsce w plebiscycie Radia Zet Gold na przebój dla aktywnych babć i dziadków,
- "Wielka dama tańczy sama" – 1. lokata w konkursie Radia Zet Gold na najpiękniejszy utwór dedykowany kobietom,
- "Ktoś między nami" – 1. pozycja na Liście Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki,
- "Najtrudniejszy pierwszy krok" – 1. miejsce w plebiscycie Radia Zet Gold na największy hit lat 70.,
- "Jambalaya" – 1. lokata w konkursie Radia Zet Gold na utwór z nietypową nazwą,
- "Moje jedyne marzenie" – 2. pozycja w głosowaniu telewidzów programu Kino Polska Muzyka na 33 najlepsze przeboje na wesele,
- "Tyle słońca w całym mieście" – 1. miejsce w plebiscytach Kino Polska Muzyka i Radia Zet Gold na największy wakacyjny przebój,
- "Tyle słońca w całym mieście" – 1. lokata w konkursie programu Kino Polska Muzyka na największy polski szlagier,
- "Tyle słońca w całym mieście" - 2. pozycja w głosowaniu Kino Polska Muzyka na największy polski przebój wszech czasów.
Anna Jantar plasuje się na 3. miejscu w gronie najpiękniejszych polskich wokalistek wg telewidzów programu Kino Polska Muzyka.
W wielu polskich miastach odbyły się koncerty prezentujące dorobek Artystki… Należą do nich m.in. Dobczyce, Warszawa (projekt "Tribute to Jantar"), Gdynia, Głowno (X. festiwal piosenek Anny Jantar), Małkinia Górka (przegląd piosenek Anny Jantar), Przygodzice, Jaworzno, Józefów, Elbląg, Komprachcice (festiwal piosenek Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego), Nowy Dwór Gdański, Przemyśl, Lubartów…
Telewizja również pamiętała o Piosenkarce, organizując weekend z Anną Jantar na kanale TVP Rozrywka. Podobnie jak pr. I Polskiego Radia i Radio Złote Przeboje.
W czerwcu miała miejsce premiera książka "Tyle słońca" Marcina Wilka, której towarzyszyła intensywna promocja (m.in. spotkanie autorskie w Kinotece PKiN w Warszawie, audycje radiowe, wywiady prasowe i internetowe).
Marcin Wilk rozmawiał z jej mamą, Haliną Szmeterling, i córką, Natalią Kukulską. Dotarł do tych, którzy znali Annę najlepiej i zachowali cząstkę jej blasku. Z ich opowieści wyłania się kobieta mądra, dojrzała i niezależna, gwiazda największego formatu. Kobieta, która musiała podejmować decyzje kosztem własnych marzeń, nie bała się ryzykować ani sięgać po nieosiągalne. Książka zawiera niepublikowane materiały, fotografie, dokumenty i listy. Tyle słońca to także doskonały obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, pełna absurdów historia codziennego życia artystów zdanych wyłącznie na siebie.
10 czerwca przy ulicy Słowackiego 27/33 w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu. Jej inicjatorką była Berenika Wyrombek wspierana przez Mariolę Pryzwan. Kilkanaście dni później w czasie KFPP w Opolu, w koncercie 90 – lecia Polskiego Radia, Katarzyna Cerekwicka i Łukasz Zagrobelny przypomnieli piosenkę "Ktoś między nami".
"Tyle słońca w całym mieście" rozbrzmiewało z ekranów TV w reklamach Radia Złote Przeboje i leku Chlorchinaldin.
Z kolei w listopadzie byliśmy świadkami ciekawej i oryginalnej inicjatywy Lasów Państwowych, które w nadleśnictwie Jabłonna zasadziło lipę "Jantar" na cześć Wokalistki.

***

Bieżący okres jest dla mnie czasem szczególnym, ponieważ w tym roku przypada 13. rocznica mojego zainteresowania się twórczością Anny Jantar i 9. powstania tej strony. Bardzo się cieszę, że mimo różnych zawirowań udało mi się w mijającym roku kontynuować jej działalność. Serdecznie dziękuję wszystkim Gościom, którzy tutaj wracają i wspierają mnie, przekazując mi materiały ze swojej kolekcji. Razem wkraczamy w nowy, 2016 rok.

***

Anna Jantar nagrała 8 piosenek zaadresowanych do najmłodszych słuchaczy - zbyt mało, by wydać je jako samodzielny materiał. Być może dlatego w latach 90. na rynku pojawiło się kilka składankowych
kaset, na których umieszczono piosenki w wykonaniu matki i córki - Natalii Kukulskiej. Nie jest to nowy pomysł, ponieważ pierwsze takie wydawnictwo ukazało się na rynku w 1986 r. pt. "Anna - Natalia", tyle że zawierało ono repertuar Anny skierowany do nastoletniej i nieco bardziej dojrzałej publiczności.
W "Notowaniach i plebiscytach" umieściłem 2 skany. Pierwszy, z 1978 r. z tygodnika "Na przełaj", zawiera listę najchodliwszych płyt 1977 r. Przypomnę, że na 4. miejscu tego zestawienia znalazł się album "Za każdy uśmiech". Drugi materiał przedstawia listę najpopularniejszych singli "Tonpressu" w roku 1979. Na 10. pozycji uplasował się krążek z piosenkami z musicalu "Grease" w wykonaniu Wokalistki i Stanisława Sojki.
Wzmiankowane już wydawnictwo "Anna - Natalia" trafiło do galerii "Płyty winylowe".
Rok 1977 przyniósł Piosenkarce kolejny artystyczny sukces - pod koniec marca otrzymała drugą Złotą Płytę, tym razem za album "Za każdy uśmiech". Poza tym mnóstwo normalnej pracy - programy telewizyjne, koncerty (w tym udział w Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu w i Łódzkich Targach Estradowych), nagrania radiowe i płytowe (LP "Zawsze gdzieś czeka ktoś...") i występy zagraniczne - w ZSRR, Czechosłowacji i tradycyjnie w NRD. W czerwcu pierwszy raz uczestniczy w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie tamtejsza publiczność znakomicie przyjmuje wykonaną przez Nią piosenkę "Rosyjskie pierniki". Radio lansuje kolejne przeboje - "Na pół gwizdka nie ma co żyć", "Kto powie nam" i "Zawsze gdzieś czeka ktoś". Jest ich mniej niż w poprzednich latach. Artystka odważniej sięga po trudniejszy (a przez to mniej popularny) repertuar - "Gdzie jest Arkadia", "Tak blisko nas", "Koncert na deszcz i wiatr"... Spadek popularności jest znaczny...
Tak w skrócie można przedstawić ten okres piosenkarskiej działalności Anny. Piszę o nim nie bez powodu, ponieważ w "Skanach wywiadów i artykułów" zamieściłem kilka materiałów z krajowej prasy właśnie z 1977 r.
Do "Suplementu" dodałem fragmenty wycinków prasowych z tygodnika "Panorama" z wzmiankami poświęconymi Wokalistce. Dotyczą one przede wszystkim muzycznych wydarzeń, w których uczestniczyła. Jej nazwisko pojawiło się także w kontekście opublikowanych tam rozmów z popularnymi autorami tekstów i kompozytorami.
Mijający rok tylko potwierdził wysoką klasę szlagieru "Tyle słońca w całym mieście", który znów był obecny, znów na fali, znów na pierwszych miejscach plebiscytów na największy przebój wszech czasów... Cofnijmy się w czasie do XII KFPP Opole'74, podczas którego Anna Jantar premierowo zaprezentowała ten utwór. W "Ujęciach z wideoklipów" pojawiły się screeny z Jej występu oraz moment wyjścia - wraz z innymi wykonawcami - na finał imprezy.
"Zdjęcia" zdominowały dzisiaj ujęcia z 1976 r., głównie z występów Anny Jantar w USA i Kanadzie dla tamtejszej Polonii.
Piosenka "Ktoś między nami" to swego rodzaju fenomen. W roku premiery (1979) jako jedyny utwór z repertuaru Artystki, spośród notowanych na listach przebojów, nie trafił na pierwsze miejsca tych zestawień. Po latach doczekał się wielu nowych interpretacji (m.in. Natalii Kukulskiej i Mieczysława Szcześniaka, Krzysztofa Kiliańskiego z Tatianą Okupnik i Sarsą Markiewicz, Katarzyny Cerekwickiej i Łukasza Zagrobelnego) i wreszcie doczekał się odpowiedniego uznania wśród szerokich rzesz słuchaczy. W marcu br. uplasował się na 1. pozycji na Liście Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki, a jego historia stała się kanwą jednego z odcinków programu "Historia jednej piosenki". Ten przejmujący duet ze Zbigniewem Hołdysem trafił też na składankę płytową, którą przedstawiam w "Kompilacjach 2".
W 17. rocznicę śmierci Anny Jantar (14 marca) został wydany dwukompaktowy zestaw jej największych przebojów. W książeczkach do kompaktów są krótkie notki biograficzne, teksty wszystkich piosenek oraz dużo dotychczas niepublikowanych zdjęć piosenkarki. Najlepsze i pełne opracowanie twórczości wokalistki.
Tak o albumach z serii "Antologia" (zapraszam do "Opinii o płytach i tekstach z obwolut") pisano 18 lat temu. Wydawać by się mogło, że od tego momentu o twórczości Wokalistki powiedziano już wszystko, że wszystko już zostało wydane i odkryte. Na szczęście wciąż odnajdują się nieznane perełki z Jej repertuaru. Ostatnim odkryciem jest piosenka "Wer kennt den Tschu - Tschu", którą nagrała w 1978 r. wspólnie z Vaclavem Neckarem, Dagmar Gelbke i Miro Ungarem. Całe nagranie odsłuchać można na oficjalnej stronie Artystki.
Pod koniec lat 70. Anna Jantar rozpoczęła współpracę m.in. z Perfectem i z Budką Suflera. Z tym ostatnim zespołem nagrali wspólnie "Nic nie może wiecznie trwać" i "Układ z życiem". Zaś w grudniu 1979 r. wyjechała z Perfectem do Stanów Zjednoczonych zagrać kilka koncertów dla Polonii. Tęskniła za rodziną i córeczką. Postanowiła przyspieszyć powrót do Polski o dwa dni (...)
Takich artykułów po odejściu Piosenkarki powstały dziesiątki, a może nawet setki. Ten, którego fragment przytoczyłem, powstał w 1998 r. Do dziś pamięć o Niej jest niezwykle żywa - tak, jakby nigdy Jej nie zabrało...PrzemekGOM 2010 03 13 18 39 50 32

Strona 1 z 38 1 2 3 4 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra