26.10.2014 r.
Dnia październik 26 2014 13:27:34

26-10-2014 r.

(...) Cieszę się, że ten samochodzik już jest. Niech stoi u Ciebie tak długo aż nie przyjadę. Zmartwiłam się tylko trochę tym kolorkiem, poieważ akurat tego nie chciałam. Chciałam jakikolwiek, byle był jaskrawy (poza niebieckim) (...)
W "Autografach" można dzisiaj znaleźć list Anny Jantar do Jej przyjaciela - Bogdana Bunickiego, wysłany z ostatniego tournee Piosenkarki na początku 1980 r. Wspomina w nim właśnie o samochodzie (fiacie 126p), którego zakup powierzyła właśnie jemu oraz o planach zakupu działki w Starej Miłosnej.
Ostatni longplay Artystki, zapowiadający dosyć radykalny zwrot w stosunku do repertuaru, do którego przyzwyczaiła słuchaczy, ukazał się w sprzedaży już po Jej śmierci. Jesienią 1980 r. na rynek trafił także inny album sygnowany Jej nazwiskiem - "The best of Anna Jantar". Zapotrzebowanie na te piosenki było znaczące, o czym świadczy zestawienie najchodliwszych krążków w Polsce, które zamieściłem w "Notowaniach i plebiscytach". Rzeczywisty popyt był wyższy niż prowizoryczna ilość zamówień, o czym świadczy fakt, że obie płyty zyskały status "złotych". Do końca 1983 r. nabywców znalazło ponad 190 tys. egzemplarzy LP "Anna Jantar", a w 1986 r. nakład płyty "The best of..." przekroczył 150 tys. sztuk.
W naszym przeglądzie materiałów prasowych rodem z lat 70., których bohaterką była Wokalistka, przenosimy się do owocnego roku 1975. Roku wielkich sukcesów i wielu zagranicznych podróży - do Kanady, Bułgarii, NRD i ZSRR. O tych wojażach świadczą m.in. wzmianki i artykuły z tamtejszych gazet, które dzisiaj dodałem do galerii "Skanów wywiadów i artykułów".
Chociaż Anna Jantar nie wystąpiła podczas Międzynarodowej Wiosny Estradowej w rodzimym Poznaniu w 1978 r., to znalazła się w gronie wykonawców, których nagrania wydano rok później w Bułgarii na pamiątkowym longplayu. Ten właśnie składankowy krążek "Balkantonu" umieściłem w "Kompilacjach 2".


Przemek


darmowy hosting obrazków

05.10.2014 r.
Dnia październik 05 2014 12:21:10


05-10-2014 r.

Anna Jantar należy ostatnio do grona najpopularniejszych polskich piosenkarek. Wkrótce ukaże się jej nowa długogrająca płyta, a na niej kilka znanych przebojów.
Taką właśnie informację, wraz ze zdjęciem lubianej Wokalistki, zamieszczono na okładce "Dziennika Ludowego" we wrześniu 1976 r. Kilka tygodni później w sprzedaży ukazał się zapowiadany longplay - "Za każdy uśmiech", z którego 8 na 11 zamieszczonych utworów zyskało status przebojów.
Za ten skan - który znaleźć można w "Okładkach gazet i czasopism"- dziękuję serdecznie Kasi Grądzkiej.
Rok 1974 z wielu względów okazał się być przełomowy w dotychczasowym życiu artystycznym Anny Jantar. Od tej pory Jej twórczość zaczęła rozbrzmiewać w środkach masowego przekazu w rytmie "Tyle słońca w całym mieście", czyniąc z Niej jedną z najpopularniejszych krajowych Wokalistek. Ukoronowaniem - i podsumowaniem Jej dotychczasowych osiągnięć - stała się pierwsza płyta długogrająca wydana przez "Polskie Nagrania". Nie można pominąć gorącego okresu festiwalowego, który dopisał do Jej biografii kolejne (nie tylko krajowe) sukcesy. I wokół właśnie tej tematyki skupiają się kolejne artykuły, wywiady i notki zebrane w galerii "Skany wywiadów i artykułów".
O popularności Artystki może świadczyć fakt, że Jej postać stale pojawia się w rozmaitych pozycjach książkowych, których tematyka dotyka okresu lat 70. minionego wieku. Do działu "Książki z Anną" trafiły dzisiaj 3 fragmenty takich pozycji: "Jestem" - Ewy Szymkowicz, "Gra w kapsle" - Katarzyny Anny Weiss oraz "Przed Państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół Siostra Irena). Przygody z życia wzięte" Krzysztofa Materny i Marty Szarejko.
Komprachcice, Kraków, Komorów, Rzeszów, Orłów, Poznań... Co łączy te miasta? Pozornie nic, ale... W ciągu 3 letnich miesięcy bieżącego roku odbyły się tam koncerty wspomnieniowe prezentujące bogaty dorobek artystyczny Anny Jantar. To fantastyczne i niezwykłe, że mimo Jej fizycznej nieobecności sezon koncertowy dotyczył Jej tak mocno. Co poza tym?
Tradycyjnie już piosenka "Tyle słońca w całym mieście" plasowała się na czołowych miejsach list przebojów. Z kolei w miejscu katastrofy "Kopernika" z 14 marca 1980 r. pojawił się pamiątkowy mural, gdzie - obok wizerunku kapitana maszyny - Pawła Lipowczana, znalazło się miejsce na portret Artystki. Dzieje się więc wiele...
Na podsumowanie ostatniego okresu zapraszam do działu "Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.".Przemek
Strona 1 z 29 1 2 3 4 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Po 14 marca 1980 r. - cd.
  Po 14 marca 1980 r. - 2014 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra