Anna Jantar Królową polskiej piosenki!
Dnia grudzień 26 2012 01:00:00

26-12-2012 r.

Wyjątkowy to był rok – rok, w którym pamięć o Annie Jantar mocno zaakcentowała swą obecność i wciąż nieustającą popularność.
Wszystko zaczęło się od Radia Opole, które w styczniu opublikowało unikatowe nagranie z KFPP Opole’79 z piosenką "Nic nie może wiecznie trwać". Zresztą rozgłośnie radiowe wyjątkowo chętnie wracają do przebojów Artystki. Goszczą one m.in. na antenie Programu I Polskiego Radia., gdzie bardzo często są one nadawane na prośbę słuchaczy. W marcu, w rocznicę śmierci Anny Jantar, Maria Szabłowska przygotowała audycję wspomnieniową, do udziału w której zaprosiła Natalię Kukulską. Z kolei w czerwcu, w dniu urodzin Piosenkarki, zaprezentowano specjalny blok Jej utworów.
Osobne miejsce należy poświęcić Radiu Złote Przeboje. Prezentuje ono szeroki przegląd dorobku Wokalistki, na który składają się następujące nagrania: "Ktoś między nami", "Jambalaya", "Mój, tylko mój", "Moje jedyne marzenie", "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Nic nie może wiecznie trwać", "Pozwolił nam los", "Radość najpiękniejszych lat", "Tyle słońca w całym mieście" i "Za każdy uśmiech". Imponujący zestaw, prawda? Miłe ukoronowanie całości stanowił specjalny "Weekend z Anną Jantar" w dniach 8 – 9 grudnia, podczas którego licznie prezentowano utwory oraz wspominano Jej życie.
Trzeba również dodać, że w Radiu Zet regularnie rozbrzmiewa wielki przebój "Nic nie może wiecznie trwać".
Aby obraz wątku radiowego był w miarę pełny, wspomnę również o innych radiostacjach prezentujących utwory Piosenkarki – VOX FM, MC Radio, Radio Centrum, Radio Bielsko, Radio Leliwa, Radio Kaszëbë, Radio Plus…
O ponadczasowości dorobku Anny Jantar świadczy również pewien fakt… Pod względem ilości odtworzeń Jej utworów w różnych stacjach radiowych, od czerwca 2010 r. do teraz, biorąc pod uwagę gwiazdy piosenki lat 70., ustępuje Ona tylko Maryli Rodowicz. To zaskakujące, ale i budujące, jak wielkim powodzeniem cieszą się piosenki, które liczą sobie ponad 30 lat!
Marzec przyniósł kolejne wzruszenia i wielkie emocje. Wtedy to na rynku pojawił się wyjątkowy album zatytułowany "Autobiografia". Jest to 3 – płytowy zestaw (CD1: "Przebojowa", CD2: "Liryczna", CD3: "Live") uzupełniony książeczką ze wspomnieniami samej Artystki. To prawdziwa gratka dla Jej Wielbicieli! Blisko połowa nagrań to utwory nigdzie wcześniej niepublikowane! A ostatnia z płyt zapewnia "stały, bezpłatny bilet" na "Koncert radości" w wykonaniu Anny Jantar.
Rok 2012 to także czas przeróżnych plebiscytów. Wszystko zaczęło się od konkursu na superprzebój Opola. Dzięki głosom Fanów zgłoszona propozycja – "Tak wiele jest radości" (szkoda, że nie "Tyle słońca"!) zajęła wysokie, 4. miejsce.
W głosowaniu portalu Onet.pl na wokalistkę wszech czasów, Anna Jantar uplasowała się w czołówce – na 5. pozycji.
Z kolei przebój "Za każdy uśmiech" dotarł do 1. miejsca Listy Przebojów programu Kino Polska Muzyka.
Wreszcie w plebiscycie Interii na "Królową Polskiej Piosenki" Anna Jantar wygrała z przeważającą ilością głosów!
Utwory Piosenkarki rozbrzmiewały również w trakcie różnych koncertów wspomnieniowych. Były to: "Radość najpiękniejszych lat" (Skoczów), "Festiwal Piosenki Niezapominajka" (Rydułtow), "By coś zostało z tych dni" (Kłobudzk), "Żonkilowe Pola Nadziei" – (Kłobudzk), "Królowe polskiej piosenki" (Łódź), II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anny Jantar w Komprachcicach, VI "Koncert Zaduszkowy" (Lubawa), "Ja & Ja, czyli muzyczne reminiscencje Anny Jantar i Ireny Jarockiej" (Grębocice), "Magia andrzejkowego wieczoru" (Tomaszów Mazowiecki). Muszę przy tym wspomnieć o różnych przeglądach piosenkarskich, gdzie młodzi wykonawcy prezentują swoje wersje piosenek Anny.
Pięknym uwieńczeniem tych inicjatyw był wielki koncert w Opolu, trzeciego dnia KFPP, poświęcony Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu - "Życia mała garść". Wydarzenie to było szeroko prezentowane i komentowane w mediach, głównie za sprawą Natalii Kukulskiej, która objęła nad nim opiekę artystyczną. Reżyserią całości zajął się Bartosz Prokopowicz, a za nowe aranżacje niezapomnianych piosenek odpowiedział Adam Sztaba.
Tamtego pamiętnego wieczora wystąpili:

Piotr Cugowski - "Życia mała garść";
Ania Rusowicz - "Kto wymyślił naszą miłość";
Dorota Miśkiewicz - "Moje jedyne marzenie";
Halinka Mlynkova - "Za wszystkie noce";
Chór Natalii Kukulskiej z programu "Bitwa Na Głosy" - "Ktoś między nami";
Kasia Groniec - "Tylko mnie poproś do tańca";
Pinawella - "Wielka dama tańczy sama";
Czesław Mozlil - "Jestem zmęczony";
Halina Frąckowiak - "Anna już tu nie mieszka";
Kumka Olik - "Tin Pan Alley";
Piotruś Zubek - "Puszek Okruszek";
Kasia Kurzawska - "Radość najpiękniejszych lat";
Natalia Lubrano - "Nic nie może wiecznie trwać";
Kuba Badach - "Im więcej ciebie tym mniej";
Marika - "Tyle słońca w całym mieście";
Kasia Wilk - "Polubiłam pejzaż ten";
Cieszę się, że mogłem tam wówczas być! Aby móc przeżywać te chwile na nowo, ukazało się specjalne wydawnictwo zawierające zapis koncertu (płyty DVD + CD).
Miłym uzupełnieniem całości było odsłonięcie gwiazdy Anny Jantar w opolskiej Alei Sław. Z miejsca cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Całkowicie zasłużenie!
Pamięć o Artystce zaznaczyła w tym roku swą obecność również na antenie telewizyjnej. W programie "Jaka to melodia?" regularnie, od lat, goszczą Jej przeboje – "Co ja w tobie widziałam", "Staruszek świat", "Moje jedyne marzenie", "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Jak w taki dzień deszczowy", "Nic nie może wiecznie trwać", "Zawsze gdzieś czeka ktoś", "Tyle słońca w całym mieście", "Ktoś między nami", "Jambalaya", "Żeby szczęśliwym być", "Dzień bez happy endu", "Cygańska jesień", "Mój, tylko mój", "Za każdy uśmiech", "Tylko mnie poproś do tańca". Ponadto w specjalnym cyklu zorganizowanym z okazji jubileuszu TVP pokazano fragment oryginalnego teledysku do hitu "Tyle słońca w całym mieście".
Telewizja przypomniała również kilka programów wspomnieniowych: "Życia mała garść", "Tyle słońca w całym mieście". Niezapomniane przeboje Anny Jantar, "Pejzaż bez ciebie - Anna Jantar", "Koncert, jakiego nie będzie..." TVP Historia sprawiła miłą niespodziankę Fanom Wokalistki, przedstawiając program "Wakacje z Anną Jantar" z 1976 r. Z kolei TVP 1, w ramach swojego jubileuszu, nadała obszerny fragment "Tyle słońca w całym mieście" z KFPP Opole’74. TVP Kultura przypomniała program "Piosenki Zygmunta Wiehlera" z utworem "Może uśmiech".
W prasie pojawiło się wiele artykułów, związanych przede wszystkim z koncertem "Życie mała garść".
Dodając do tego wznowienie książki ks. Andrzeja Witko "Anna Jantar" i zaskakująco wysoką sprzedaż płyty "The Collection" w Empiku, otrzymamy w miarę pełny obraz mijającego roku. Cieszy to, że był to tak wyjątkowy, tak bogaty okres. Dlatego z optymizmem możemy spoglądać w przyszłość…
Mijający rok jest dla mnie szczególny. W sierpniu blog Bursztynowa Dziewczyna stał się pełnowymiarową stroną internetową, natomiast w grudniu mija 6 lat od momentu założenia tej witryny. Z kolei 10 lat temu zaczęła się moja przygoda z twórczością Artystki. Piękny to prezent gwiazdkowy!
Chciałbym więc życzyć nam wszystkim, by rok 2013 był szczególny pod względem niespodzianek związanych z Anną Jantar. Niech będzie to również okres zmierzający do pozytywnych zmian w naszym życiu i wiary we własne siły. Bo naprawdę na wiele nas stać! Wszystkiego dobrego!
Do "Autografów" dodałem dwa materiały z 1973 r. – kopertę i pocztówkę zaadresowaną przez Piosenkarkę.
W "Suplemencie" znalazł się tekst przeboju "Mój, tylko mój".
"Ujęcia z wideoklipów" powiększyły się o screeny z wrocławskiego studia, w którym Anna Jantar, w ramach programu "Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki", nagrała m.in. teledysk do zabawnego hitu "Jambalaya".
W "Zdjęciach" pojawiły się fotografie z 1976 r. z prób podczas MFP Sopot’76, rok późniejsze, z sesji Lesława Sagana oraz z 1978 r., pochodzące z występów Artystki we Włoszech.
W "Biografii" zamieściłem trzy fakty z artystycznego życiorysu Wokalistki – lipcowe występy w Bułgarii w 1975 r. i informację o zajęciu przez Nią czwartym miejsca w plebiscycie Publicystów Estradowych na piosenkarkę roku 1977. Ponadto w 1982 r., w plebiscycie czytelników "Nowej Wsi" na piosenkarkę roku, znalazła się na czwartej pozycji! Rzecz bezprecedensowa!
"Interpretacje piosenek Anny" powiększyły się o wykonania z: "Koncertu dla Anny Jantar", który odbył się w 2010 r. w krakowskim teatrze "Groteska" i z tegorocznego koncertu opolskiego pt. "Życia mała garść". Pojawiło się także kilka tytułów śpiewanych przez różnych piosenkarzy oraz remixy piosenek Wokalistki.
W rytmie lat 60. i 70. to 4 – płytowe wydawnictwo, na którym znalazły się następujące utwory Anny: nieśmiertelne "Tyle słońca w całym mieście", nagrodzone III nagrodą w Castlebar "Tak wiele jest radości", nastrojowe "Witaj mi" i cieszące się olbrzymią popularnością na portalu YouTube "Moje jedyne marzenie". Cały spis trafił do "Kompilacji 2".
Najbardziej lubiana i opłakiwana piosenkarka Polskiej estrady. I nie bez przyczyny.
Do "Opinii o płytach i tekstach z obwolut" trafiło krótkie przedstawienie płyty składankowej "Dyskotekowy bal" z 2004 r.
Minęło już sporo czasu od kolejnego festiwalu opolskiego. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie wybuchły tam w tym roku gejzery talentu, nie objawiły się przeboje. Niemniej jednak piosenka "Najtrudniejszy pierwszy krok" towarzyszyła nam w okresie wakacyjnym. W koncercie "Interpretacje" wykonywała ją młoda piosenkarka, startująca w barwach wrocławskiego "Impartu" - Anna Jantar.
W "Prasie i wywiadach 4" pojawił się artykuł o Piosenkarce pochodzący z 1973 r., a więc z początków Jej wielkiej kariery estradowej.


Przemek


Image Hosted by ImageShack.us

Aktualności 6
Dnia grudzień 14 2012 18:42:45

14-12-2012 r.

W "Zdjęciach"
pojawiło się kilka fotografii. Pierwsza z nich pochodzi z próby podczas MFP Sopot’75, kolejne to sesja Marka Karewicza na warszawskiej Starówce i ujęcie z widowni amfiteatru sopockiego z roku 1976. Ostatnie przedstawia Annę za kierownicą Malucha.
W warszawskiej "Stodole" czynna jest interesująca wystawa "Anna Jantar, krok pierwszy - krok ostatni". Znalazły się tu zdjęcia prywatne i z występów, pamiątki rodzinne, nagrody, złote płyty.
Do "Fan clubów" dodałem krótką relację z wystawy z 1984 r., którą zorganizował klub "Bursztyn".
"Hity Tonpressu" to tytuł kasety zawierającej przeboje tej wytwórni z 1979 r. Znalazły się na niej dwie piosenki Artystki – nostalgiczny duet ze Zbigniewem Hołdysem – "Ktoś między nami" i dyskotekowe "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie". Trafiła ona do "Kompilacji 2".
Do działu "Interpretacje piosenek Anny"dodałem kolejnych wykonawców, którzy zetknęli się w sposób bezpośredni z twórczością Anny Jantar. Jest tu więc spis artystów, którzy wystąpili w dużych koncertach: "Tyle słońca" i "Pejzaż bez Ciebie". Nie zabrakło przy tym informacji o musicalu "Nic nie może wiecznie trw@ć" i płycie "Po tamtej stronie".


PrzemekStrona 45 z 50 << < 42 43 44 45 46 47 48 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra