15.VIII.2016 r.
Dnia sierpnia 15 2016 14:42:48

15-08-2016 r.

Kilka tygodni temu w tygodniku "Na czasie" ukazał się piękny plakat ze zdjęciem Anny Jantar z wiosennej sesji Marka Karewicza z 1976 r.
W przeglądzie prasy docieramy wreszcie do roku 1979 – przez wielu uważanego za czas największych sukcesów i zmian w artystycznym emploi wokalistki. Właściwie "co chwilę" lansuje kolejny nowy utwór. Spośród 6 propozycji notowanych w krajowych i zagranicznych listach przebojów, 4 osiągają pierwsze miejsce ("Nic nie może wiecznie trwać", "You’re The One That I Want", "Tak dobrze mi w białym", "Moje jedyne marzenie"). Samo "Nic nie może wiecznie trwać" zostaje pierwszą – od czasu 1975 r. – piosenką roku w jej wykonaniu. Na rynku ukazuje się wiele singli zawierających starsze i ówczesne nagrania. Piosenkarka zaskakuje swoją publiczność wprowadzeniem elementów rocka do swojego repertuaru, co przekłada się na koncertową współpracę z czeską grupą Bacily i Perfectem. Idzie więc nowe… Zapraszam do galerii "Skany wywiadów i artykułów", gdzie zamieściłem kilka materiałów pozwalających "wczuć się" w atmosferę tego czasu.
Utwór "Gdy on natchnieniem jest" na dobrą sprawę nigdy nie został wylansowany, choć trafił do koncertowego repertuaru Anny Jantar. Mimo to, w głosowaniu wielbicieli artystki na ulubioną piosenkę z płyty "Zawsze gdzieś czeka ktoś…", odniósł wyraźne zwycięstwo. Jego walory doceniają również… raperzy (O.S.T.R., JWP), którzy samplują ten kawałek. Sam O.S.T.R w jednym wywiadów powiedział zresztą coś, co nie wymaga komentarza: Kazik jest dla mnie autorytetem. To wielka osobistość, która według mnie należy - obok Czesława Niemena i Anny Jantar - do świętej trójcy polskiej muzyki rozrywkowej. Zostawmy jednak współczesność i cofnijmy się do roku 1979, kiedy to w jednej z gazet ukazał się tekst autorstwa Pawła Howila do tej jednej z ciekawszych kompozycji Jarosława Kukulskiego.
W lipcu, przywoływanego już 1979 r., artystka wzięła udział w wielkiej imprezie zorganizowanej na Stadionie X – lecia w Warszawie, podczas której przypomniała swój największy przebój – "Tyle słońca w całym mieście". Przyjęcie publiczności było więcej niż ciepłe – już od pierwszych taktów towarzyszyły jej serdeczne brawa. Po tym występie pozostał krótki zapis audio oraz kilka zdjęć .
Preludium do muzycznej podróży w środek lat 70. stanowi krążek, na którym poznajemy Jantar dojrzałą artystycznie, niekiedy nawet ambitną i przez to daleką od swojego słonecznego wizerunku. Pojawiły się tu duety z Bogusławem Mecem ("Pozwolił nam los") i Zbigniewem Hołdysem ("Ktoś między nami") oraz znakomite wykonania światowych przebojów wylansowanych przez musical "Grease" – "Hopelessly Devoted To You" i "You’re The One That I Want". Znalazło się tu również miejsce na zapożyczoną od zespołu Prometheus (w którym karierę estradową rozpoczynała Eleni) piosenkę "Za wszystkie noce" z charakterystycznymi instrumentarium buzuki.
W czerwcu br. do sprzedaży trafiła reedycja albumu "Wielka Dama" wydanego pierwotnie 6 lat temu. Wydawnictwo – praktycznie nierozreklamowane – przeszło bez większego echa. Szkoda. Jedną z nielicznych jego recenzji zamieściłem w "Opiniach o płytach i tekstach z obwolut" .


Przemek


91b530f1551c45aamed

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra