Aktualności 6
Dnia września 20 2013 18:57:33


20-09-2013 r.

Bardzo trafna zmiana stylu pod koniec lat 70., w tym nawiązanie współpracy z rockowymi zespołami - Budką Suflera i Perfectem, pozwoliło Annie Jantar utrzymać się na "topie". Nie bez znaczenia pozostała także Jej niespodziewana, przedwczesna śmierć w katastrofie lotniczej. Wszystko to złożyło się na fakt, iż czytelnicy miesięcznika "Non Stop" przyznali Jej 4. miejsce wśród najpopularniejszych piosenkarek roku 1980. Do "Notowań i plebiscytów" trafił skan z tej gazety, w którym przedstawiono wyniki tego głosowania.
Kilka dni przed nadejściem kalendarzowej jesieni zapraszam do "Nut", gdzie zamieściłem zapis utworu "Słońce za mną chodzi" - jednego z przebojów Studia Gama miesiąca września 1978 r. Piosenka ta - śpiewana przez Annę Jantar na koncertach - doczekała się bardzo udanej, rockowej wersji, wykonywanej wspólnie z czechosłowackim zespołem Bacily.
W "Suplemencie" pojawił się tekst przeboju lata’73, czyli piosenki "Najtrudniejszy pierwszy krok".
W "Opiniach o płytach i tekstach z obwolut" zamieściłem dwie recenzje solowych wydawnictw płytowych Piosenkarki zamieszczonych w czasopiśmie "Jazz". Już sam tytuł magazynu wzbudza wątpliwości co do znajomości tematyki muzyki rozrywkowej i rządzących się nią praw. Pierwsza opinia, pochodząca z 1973 r., dotyczy "czwórki" wydanej po prostu pod tytułem "Anna Jantar", a druga longplaya "Za każdy uśmiech". Dzisiaj - z perspektywy czasu - brzmią one zabawnie...
W "Prasie i wywiadach 5" zamieściłem ostatnią część cyklu informacji związanych z Piosenkarką, które publikowano w KMP "Synkopa". Obejmują one lata 1979 - 1980.


Przemek



"W teatrze zdarzeń trzeci akt..."
Dnia września 13 2013 01:00:00

13-09-2013 r.

Czy można podsumować, zamknąć czyjeś życie w trzech słowach? Mogłoby się wydawać, że jest to karkołomne zadanie, ale... Wbrew pozorom, w tytule "Życia mała garść" mieści się pełne treści życie Jarosława Kukulskiego. Jego wspomnienie jest nadal niezwykle intensywne, zwłaszcza w dniu rocznicy, kiedy Jego życie zakończyło się w tak niespodziewany sposób. Dobrze pamiętam moment, kiedy dotarła do mnie ta wiadomość. W sms-ie otrzymanym od znajomej znalazłem krótkie słowa... "Jarosław Kukulski nie żyje..." Nie żyje? To niemożliwe, to musi być pomyłka... Niestety, ta informacja potwierdziła się. W Internecie, na głównych stronach największych portali, znalazły się czarno - białe zdjęcia Kompozytora opatrzone lakonicznymi informacjami o Jego twórczości. Wręcz z maniakalnym uporem sprowadzano ją do dwóch piosenek - "Najtrudniejszego pierwszego kroku" i "Tyle słońca w całym mieście"... Wiedziałem, że muszę o tym przykrym fakcie napisać na swojej stronie. Do głowy przychodziły mi same ogólniki: "kompozytor przebojów", "wielki Twórca", "wiele jego piosenek przetrwało próbę czasu..." Ostatecznie skopiowałem wspomnienie Zbigniewa Hołdysa zamieszczone na jednym z portali...

***

Dwa lata temu na rynku pojawiło się 3 – płytowe wydawnictwo firmowane tytułem "Życia mała garść", które stanowi subiektywny przegląd twórczości Jarosława Kukulskiego dokonany przez Jego córkę – Natalię.
Na pierwszym krążku zebrano przede wszystkim nagrania, które w przeszłości trafiły na cztery długogrające płyty Anny Jantar. Znalazł się tutaj także pierwszy przebój pary, wylansowany jeszcze "pod szyldem" zespołu Waganci - "Co ja w tobie widziałam". Właściwie prawie każda z tych piosenek cieszyła się powodzeniem na antenie radiowej. Nic dziwnego, ponieważ Jarosław Kukulski był urodzonym melodykiem. I właśnie cechą wyróżniającą jego kompozycje jest bardzo czytelna linia melodyczna. Nie ma tu znaczenia klimat utworu – bezpretensjonalny ("Najtrudniejszy pierwszy krok"), czy refleksyjno - balladowy ("Radość najpiękniejszych lat"). Równie charakterystyczna jest ich "konstrukcja", w której dominują zgrabnie napisane canta i "otwierające się" refreny. Twórczość Kukulskiego dla Anny Jantar stanowi kwintesencję i kanon polskiej muzyki rozrywkowej lat 70. Przy całej swej słowiańskiej rytmice, w jego utworach widać (a właściwie słychać) inspirację światowymi trendami muzycznymi, w tym stylem disco, który pod koniec lat 70. opanował światowy show business. Powstały wtedy znakomicie zaaranżowane nagrania, m.in.: "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie" i "Wielka dama tańczy sama", która w symboliczny sposób zapowiada zakończenie pewnego etapu życia i twórczości Kompozytora. Niedługo potem, w katastrofie lotniczej z 14 marca 1980 r., zginęła Anna Jantar. Osobista tragedia spowodowała zrozumiałą przerwę w Jego pracy zawodowej, która potrwała do 1981 r. Wtedy też ruszyły prace nad musicalem "Wielki świat" (premiera w maju, w Teatrze Muzycznym w Gdyni), do którego muzykę skomponował Kukulski. Jeden z zawartych tam utworów - "Jestem zmęczony" to diametralny zwrot w Jego dotychczasowym muzycznym stylu. Ten manifest przejmującego bólu egzystencjalnego, niezgody na fałsz i obłudę otaczającego świata, stawia pytanie o sens życia...
I właśnie druga płyta przedstawia rozdział życia Twórcy, w którym beztroska i radość ustępują miejsca refleksji, i - nierzadko - dojmującemu smutkowi.
Należy w tym miejscu wspomnieć, iż słowa do piosenek Jarosława Kukulskiego najczęściej pisali Jego przyjaciele, którzy niejednokrotnie zawierali w nich osobiste przeżycia Kompozytora. "Właściwie się nie stało nic/zasypiam sam, wstaję sam./Próbuję znów dla siebie żyć/sobą być…" - fragment "Trzeciego aktu" Janusza Kondratowicza dotyczy samotności, która zagościła w Jego życiu. "To co dał nam świat/niepodzianie zabrał los./Dobre chwile skradł,/niosąc w zamian bagaż zwykłych trosk…" porusza z kolei temat problemów małżeńskich Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, a "Anna już tu nie mieszka" to muzyczna dedykacja dla tragicznie zmarłej Piosenkarki. Widać zatem wyraźnie, że twórczość Kukulskiego - naznaczona osobistymi doświadczeniami - nabrała zupełnie innego wymiaru. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, iż stała się ona również swego rodzaju "oczyszczeniem", choć ból po stracie bliskiej osoby tkwił w nim już do końca Jego dni. Słychać go w wielu piosenkach, choć wykonują je różni artyści - Krzysztof Krawczyk, Eleni, Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Michał Bajor czy Piotr Polk. Ta różnorodność ujawnia jeszcze jedną, "niemodną" dzisiaj wartość - utwory Jarosława Kukulskiego powstawały nieprzypadkowo. Pisał dla konkretnych wykonawców, znając barwę ich głosu, skalę oraz muzyczną wrażliwość. To zupełnie niespotykane w czasach, kiedy piosenka stała się produktem, który musi się sprzedać, a piosenkarz jest jedynie "dodatkiem"...
Cennym materiałem zamieszczonym na drugim krążku boxu jest motyw instrumentalny z filmu "Diabelskie szczęście", w którym na pierwszy plan przebija się dźwięk oboju. Jest to instrument mający dla Kukulskiego szczególne znaczenie – specjalizacją gry na nim ukończył PWSM w Poznaniu.
Ostatni, wiodący etap twórczości Kompozytora - zawarty na trzeciej płycie - stanowią piosenki skomponowane na potrzeby sześciu solowych albumów Jego córki, Natalii Kukulskiej. Znalazł się na niej ostatni wielki przebój Kompozytora - "Im więcej ciebie, tym mniej" z roku 1997. I tu nie obeszło się bez pewnego "wybiegu". Część "fachowców" z branży uznała, że Jarosław Kukulski to twórca poprzedniej epoki, nienowoczesny, który powinien ustąpić miejsca młodym... Dlatego też, w pewnej "konspiracji", Kukulski "wcielił się" w początkującego, krakowskiego kompozytora – Roberta Kirleja. Tak też wydano ten utwór. Na sukces nie trzeba było długo czekać. "Im więcej ciebie w tym mniej" znalazło się na wiele tygodni na pierwszym miejscu "30 ton - lista, lista przebojów"! Mimo olbrzymiego sukcesu, nie potrafiono odpowiednio wykorzystać Jego talentu w kolejnym dziesięcioleciu. Choć tworzył do końca swego życia, żaden z Jego nowych utworów nie został wylansowany na szeroką skalę. W 1999 r. mógł jeszcze cieszyć się z ponownej popularności danego hitu "Tyle słońca w całym mieście", któremu nowe życie nadała Natalia Kukulska.
Ona również wykonuje okolicznościowy utwór, skomponowany specjalnie dla Jana Pawła II, "Z głębi serc". Ponadpokoleniowym spotkaniem ojca i córki oraz różnych spojrzeń na twórczość, jest utwór "Tak musiało być". Jego tekst 13 września 2010 r. nabrał zupełnie nowego, tragicznego znaczenia...

Skłamałabym mówiąc, że ciebie mi brak,
bo zawsze i wszędzie przy sobie cię mam.
Chciałabym tylko mieć pewność, że wiesz o tym wszystkim,
że znasz moje myśli…


Jedne z pierwszych piosenek Anny Jantar, skomponowane przez Jarosława Kukulskiego, "Chcę kochać" i "Żeby szczęśliwym być" – trafiły na stronę w postaci zapisów nutowych.
W 1985 r. wznowiono nakład dwóch singli Wokalistki, z utworami: "Moje jedyne marzenie"/"Wielka dama tańczy sama" oraz "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie"/"Nie ma piwa w niebie". Recenzję tych krążków z czasopisma "Non Stop", która – w przeciwieństwie do piosenek – nie przetrwała próby czasu, trafiła do "Opinii o płytach i tekstów z obwolut".


Przemek



Strona 34 z 50 << < 31 32 33 34 35 36 37 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra