Działalność piosenkarka wymusza podjęcie współpracy z grupą instrumentalną, czy też wokalną, która będzie wspierała artystę podczas koncertów po kraju lub też w czasie nagrań studyjnych. I tych w karierze Anny nie brakowało. Można wymienić ich kilka, zaczynając od najwcześniejszych, amatorskich, takich jak Szafiry, poprzez Wagantów, aż po Budkę Suflera. Pokazują one też, w jaki sposób zmieniała się i sama Piosenkarka, jak kształtowały się Jej muzyczne zainteresowania. Wspólną cechą tych wszystkich zespołów jest fakt, że po krótszym lub dłuższym okresie występów, pozostały wspomnienia - serdeczne i przyjazne.



W lecie 1964 r. szesnastoletni Piotr Kuźniak grał z Szafirami w podpoznańskim Strzeszynku. Szafiry założył z kolegami z Technikum Łączności, były jednym z pierwszych zespołów bigbitowych w Poznaniu. Grali już trzeci rok i szukali solistki.
- W Strzeszynku nad jeziorem rozbiła namiot grupka młodych ludzi: trzy dziewczyny i chłopak - opowiada Kuźniak, dziś solista Trubadurów. - Jedna z dziewczyn miała piękny głos, ale nie wiedziałem, która, bo śpiewały w namiocie. Chodziłem za nimi po lesie, żeby wytropić, która tak ładnie śpiewa.
Anna Szmeterling od razu zgodziła się zostać solistką Szafirów. - Bardzo chciała śpiewać. Zresztą dla czternastolatki było to wyróżnienie - mówi Kuźniak. Została z nimi do 1967 r., kiedy zespół się rozpadł.




Zespół Waganci, z którym współpracę podjęła Anna (jeszcze Szmeterling) w 1969 r. stanowił profesjonalne przygotowanie do Jej dalszej kariery solistycznej. Nabrany tam szlif muzyczny pozwolił młodej Piosenkarce na postawienie w późniejszym czasie samodzielnego "pierwszego kroku", w którym swój udział mieli Lech Konopiński i Jarosław Kukulski.


"Na tej ziemi pozostać chcę"


Na tej ziemi pozostać chcę,
na tej ziemi, gdzie żołnierz szedł!
Pośród pól i łąk
tu jest mój dom!
Tutaj światło dnia ujrzałam
i zerwałam pierwszy kwiat,
w leśnych ścieżkach zakochana,
goniłam letni wiatr.

Na tej ziemi pozostać chcę,
bo ta ziemia urzekła mnie!
Piękny dał nam plon
trud serc i rąk!
płynął barki z biegiem Odry,
ziemia rodzi nowy czas,
świat słoneczny i pogodny
uśmiechem wita nas!

Na tej ziemi pozostać chcę,
na tej ziemi, gdzie każdy dzień
budzi się ze snu
bez chmur i burz!
Tutaj błądzę wśród zieleni
i piosenką witam świt -
drugiej takiej pięknej ziemi
nie znajdzie chyba nikt!

Piosenka "Na tej ziemi pozostać chcę" pochodzi z repertuaru młodego zespołu o nazwie "Waganci", zespołu, w którym występują poznańscy i zielonogórscy muzycy. Do niedawna o "Wagantach" nikt właściwie nie słyszał. Grali oni na mniej ważnych imprezach i zaledwie raz wystąpili w radio. Dopiero latem ubiegłego roku pojawili się na festiwalu opolskim, a potem w kilku audycjach telewizyjnych. Obecnie mają sporą szansę na wejście do czołówki młodzieżowych grup muzycznych. Wylansowana przez nich piosenka "Co ja w tobie widziałem" dotarła na drugie miejsce listy przebojów 17 rozgłośni Polskiego Radia i na pierwsze miejsce listy przebojów" Studia Rytm". "Duszą" zespołu "Waganci", kierownikiem i "etatowym" niemal kompozytorem jest Jarosław Kukulski, solistką zaś Anna Szmeterling.


Image Hosted by ImageShack.us


Najprawdopodobniej na początku 1973 roku Anna Jantar i Jarosław Kukulski stworzyli formację o nazwie "Grupa 6", która odegrała znaczącą rolę w Ich rozwoju artystycznym. Zasłynęła ona tym (o czym fani i ludzie niezwiązani z twórczością Artystki są nieświadomi), że właśnie pod tym "szyldem" zarejestrowano pierwotną wersję piosenki "Najtrudniejszy pierwszy krok" - z innym tekstem i aranżacją. Ten właśnie utwór był lansowany w radio i telewizji, na jego konto wpłynął m.in. tytuł radiowej piosenki lata '73. Wydano go także na pocztówce dźwiękowej (wraz z utworem "Śnieżna samba" grupy Bemibem). Na KFPP Opole '73 Piosenkarka wystąpiła z tą piosenką w odsłonie, która do dnia dzisiejszego cieszy się nieustającą popularnością. Warto jednak przypomnieć sobie wcześniejszą wersję tego przeboju.


"Najtrudniejszy pierwszy krok"


Wiosny upojenie przeżył każdy z nas,
każdy serce z sercem złączyć chciał, hej, hej, hej!
Kwiaty skryły ziemie jak stubarwny płaszcz
i miłość jest już co dnia.

Najtrudniejszy pierwszy krok
zanim innych zrobisz sto.
Najtrudniejszy pierwszy gest -
przy drugim już łatwiej jest.
Najtrudniejszy pierwszy dzień -
jutro troski idą w cień.
Najtrudniejszy pierwszy krok -
znów wiosna, znów minął rok.

Szybko mija wiosna, gaśnie lata żar,
jesień pożegnalne listy śle, hej, hej, hej!
Gdy się trzeba rozstać - rzucasz bukiet barw,
lecz nie wiesz jak żegnać się.

Najtrudniejszy pierwszy krok...

Gdy samotnej zimy masz już całkiem dość,
czekasz aż nadejdzie nowy maj.
Przyjdzie z nim ktoś inny, całkiem inny ktoś
i znowu wszystko jest "naj".


La, la, la, la, la...

Najtrudniejszy pierwszy dzień -
jutro troski idą w cień.
Najtrudniejszy pierwszy krok -
znów wiosna, znów minął rok.





Alibabki - polski żeński zespół wokalny założony zimą 1963 roku przez Zbigniewa Ciechana i Jana Rysińskiego, wykreowany na przełomie lat 1963/1964.
Zespół zadebiutował jako Sekstet Wokalny na I Krajowym Sympozjum Piosenki Harcerskiej w Przemyślu oraz Radiowej Giełdzie Piosenki w 1964 roku. W tym samym roku podczas II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu sekstet ten otrzymał nagrodę za interpretację piosenki "Idzie świt". Pierwszy raz nagrań radiowych grupy dokonano już w 1964 roku, a rok później zespół nagrał swój pierwszy album.
Początkowo Alibabki śpiewały prawie wyłącznie piosenki harcerskie, jednak później rozwinęły zarówno repertuar, jak i styl wykonywania utworów. W roku 1968 uniezależniły się od ZHP.
W sumie na festiwalach w Opolu grupa wystąpiła 15 razy, zdobywając trzy główne nagrody. Cztery razy wystąpiła na festiwalu w Sopocie, zdobywając nagrodę publiczności.

Początkowo (debiut w styczniu 1964 r.) w skład zespołu weszły wokalistki śpiewające w harcerskim chórze Cykady założonym przez Władysława Skoraczewskiego:

- Anna Dębicka;
- Krystyna Grochowska;
- Anna Łytko;
- Wanda Orlańska (wł. Wanda Narkiewicz-Jodko);
- Alina Puk (którą bardzo szybko zastąpiła Ewa Dębicka);
- Sylwia Rajchert (potem Krajewska);

Późniejszy skład zespołu ulegał licznym zmianom, w zespole śpiewały:

- Jolanta Darowna;
- Ewa Korczyńska;
- Beata Lewińska;
- Maria Osuch;
- Krystyna Radwańska;
- Elżbieta Szreniawa;
- Barbara Trzetrzelewska;

Źródło: Wikipedia

Piosenki, w których Annie Jantar towarzyszą Alibabki:

1) "Będzie dość";
2) "Biały wiersz od ciebie";
3) "Chcę kochać" (wersja radiowa i płytowa);
4) "Cygańska jesień";
5) "Dich lieben" (niem. wersja "Chcę kochać");
6) "Dlaczego nikt nie kocha nas";
7) "Dzień bez happy endu" (wersja radiowa i płytowa);
8) "Gdzie nie spojrzę - ty" (wersja płytowa);
9) "Godzina drogi" (wersja radiowa);
10) "Ileś wart, ja nie wiem";
11) "Jak w taki dzień deszczowy" (wersja radiowa i płytowa);
12) "Jambalaya";
13) "Kiedy dziś patrzę na topole";
14) "Koncert radości";
15) "Kto powie nam" (wersja radiowa i płytowa);
16) "Mój świat - zawsze ten sam";
17) "Mój, tylko mój" (wersja płytowa);
18) "Najtrudniejszy pierwszy krok" (wersja radiowa i płytowa);
19) "Na pół gwizdka nie ma co żyć";
20) "Nastanie dzień";
21) "Panna na wydaniu" (wersja radiowa i płytowa);
22) "Polubiłam pejzaż ten";
23) "Słońce za mną chodzi";
24) "Tak blisko nas" (wersja radiowa i płytowa);
25) "To Give The Happiness" (ang. wersja "Żeby szczęśliwym być");
26) "Tyle słońca w całym mieście";
27) "Witaj mi" (wersja płytowa);
28) "Za każdy uśmiech";
29) "Za nami barwy lata" (wersja płytowa);
30) "Zobaczyliśmy się nagle";
31) "Żeby szczęśliwym być" (wersja radiowa)





Z grupami wokalno - instrumentalnymi Partitą i Sezamem Anna Jantar współpracowała w programie estradowym pt. "Najtrudniejszy pierwszy krok. Początki tego projektu sięgają okresu końca sierpnia 1974 r., kiedy to doszło do spotkania trójki muzyków - J. Kukulskiego, W. Stroińskiego i A. Kopffa (kompozytora śpiewanych przez Annę piosenek, m.in. "Gdzie nie spojrzę - ty", "Będzie dość", "Nie żałujcie serca, dziewczyny", "Nie wierz mi, nie ufaj mi", "Ktoś między nami"). Widowisko cieszyło się dużą popularnością w kraju, zakończono je w 1976 roku.


Zespół wokalny Partita, założony w 1966 r. przez Janusza Kępskiego, składał się z uczennic Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Repertuar zespołu stanowiły w tym okresie wokalne transkrypcje dzieł dawnych mistrzów baroku. Stąd też wywodzi się nazwa zespołu (partita, to termin muzyczny oznaczający rodzaj suity, wprowadzony po raz pierwszy przez Bacha). Profil repertuarowy zespołu zmienił się w momencie objęcia kierownictwa przez kompozytora Leszka Bogdanowicza. Partita lansowała teraz proste i chwytliwe piosenki; "Kochajcie starszych panów", "Przychodzisz nocą bez gwiazd", "Dziewczyny tańczą jedno lato". W roku 1971 kierownictwo muzyczne zespołu objął Antoni Kopff. Ten popularny kompozytor i aranżer wprowadził liczne zmiany w strukturze grupy, z których najważniejszą było wejście w skład zespołu chłopców.
Partita stała się więc pierwszym w kraju zespołem wokalnym o składzie mieszanym, w którym występują: Anna Pietrzak, Ludmiła Zamojska, Ewa Jurkiewicz, Andrzej Frajndt, Bronisław Kornaus i Marek Niedzielko. Wszyscy mają przygotowanie muzyczne i wokalne, wszyscy są współtwórcami sukcesu takich piosenek, jak "Kiedy wiosna buchnie majem", "Zakochani od początku świata", "Marzyciele" czy "Dwa razy dwa". Obecny repertuar Partity jest bardzo zróżnicowany: są w nim piosenki skomponowane przez kierownika zespołu Antoniego Kopffa, są kompozycje Mariana Zimińskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna - Wróblewskiego, są także nawiązujące do początków Partity utworu Bacha, Mozarta i Chopina.
Współudział w spektaklu "Najtrudniejszy pierwszy krok" jest najnowszym, ale na pewno nie ostatnim z przeobrażeń tej popularnej grupy.


Ten Sezam - w przeciwieństwie do skarbca z baśni 1001 nocy - działa bardzo krótko. Grupa wokalno - instrumentalna Sezam powstała w pierwszych dniach stycznia 1974 roku. W jej skład weszli młodzi ludzie, którzy stawiali pierwsze kroki w młodzieżowych zespołach studenckich, skąd trafili do różnych grup profesjonalnych.
Założycielem i kierownikiem zespołu jest kompozytor, aranżer, gitarzysta i wokalista - Wiktor Stroiński. Swą działalność rozpoczął wraz z założonym przez siebie zespołem Dzikusy, potem zaczął grać w zespole Ptaki, będąc jednocześnie aranżerem w Polskim Radiu i kierownikiem muzycznym telewizyjnych programów "Z wizytą u was" oraz "Ekspres".
Perkusistą zespołu jest Włodzimierz Gromek ("Pięciu"), znany dobrze bywalcom "Hybrydów" i "Stodoły". Na gitarze basowej gra Roman Pawelski (Klan), zaś pianistą i wokalistą jest Leszek Malicki. Sezam posiada również dwie znakomite wokalistki: Anną Stroińską (eks - Filipinkę i eks - Partitę) oraz Barbarę Erie z grupy bluesowej Stodoła, zdobywczynię II nagrody na festiwalu "Jazz nad Odrą" w roku 1972.

Image Hosted by ImageShack.us


Wypowiedzi Anny pochodzące z 1976 i 1977 r:

Od niedawna współpracuję z łódzką grupą Pressing pod kierownictwem Jerzego Kiełczewskiego. Wszyscy członkowie zespołu posiadają wyższe wykształcenie muzyczne, co znacznie ułatwia i rozszerza możliwości naszej współpracy. Obecnie przygotowujemy nowy program estradowy, ale jeszcze za wcześnie żeby o tym mówić w szczegółach.

Chciałabym śpiewać coraz nowocześniej, stale się rozwijać i występować jak najczęściej z kierowanym przez Jerzego Kiełczewskiego moim zespołem, w którego skład wchodzi siedmiu instrumentalistów i dwie wokalistki. Jedna z nich gra także na skrzypcach i kondze. Współpracuje z nami gościnnie Bogusław Mec.




W programie "Za każdy uśmiech" (premiera 16 lutego 1978 r. - przyp. P.) Anna Jantar występuje z Andrzejem Frajndtem. Solistom towarzyszy zespół GEM, którego kierownictwo muzyczne sprawują Jarosław Kukulski i Antoni Kopff. Tworzą go znani instrumentaliści:

Dariusz Kozakiewicz - gitara;
Marek Surzyn - perkusja;
Jacek Gazda - gitara basowa;
Rafał Rękosiewicz - organy Hammonda, syntetyzatory,
Jerzy Dobrzyński - moog, śpiew
Hanna Surzyn - instrumenty perkusyjne, śpiew

Fragmenty wywiadu z Anną z 1978 r.:

Sięgnęłam ostatnio po kompozycje Dariusza Kozakiewicza, najlepszego moim zdaniem polskiego gitarzysty, który gra we współpracującym ze mną zespole "Gem.

Koncerty przeznaczone były w zasadzie dla Polonii, ale śpiewałam również dla Szwedów, m.in. w pięknym teatrze w Sztokholmie. Nie spodziewałam się, że polskie piosenki mogą być tak ciepło przyjmowane. Wielokrotnie bisowałam, a w gazetach ukazały się pochlebne recenzje. O tym, że nasz program podobał się, świadczy ponowne zaproszenie całej grupy do Szwecji. Myślę o Andrzeju Frajndcie i zespole "Gem".





Perfect towarzyszył Annie podczas Jej tournee po Stanach Zjednoczonych w kwietniu 1979 r., a także po kraju (również w tym samym roku). Artystka dokonała również nagrań z tym zespołem, które znalazły się na Jej ostatnim longplay'u - "Moje jedyne marzenie", "Spocząć" (aranżacja Zbigniew Hołdys), "Pozwolił nam los" (duet z Bogusławem Mecem), "Nie ma piwa w niebie", "Ktoś między nami" (duet ze Zbigniewem Hołdysem), "Wielka dama tańczy sama", "My Baby Waits For Rainy days".

Zespół został założony w roku 1977 przez perkusistę Wojciecha Morawskiego, basistę Zdzisława Zawadzkiego i gitarzystę Zbigniewa Hołdysa.
W ankiecie pisma "Non Stop" uznany za debiut roku 1978, a utwór "Jego nie ma" za najlepszy utwór rockowy. Wokalistami zespołu byli Zbigniew Hołdys i Basia Trzetrzelewska.
Na początku swej działalności zespół towarzyszył znanym gwiazdom, m.in. Annie Jantar i Halinie Frąckowiak oraz występował w klubach polonijnych w USA. Używał wtedy szyldu "Perfect Super Show And Disco Band".

Skład zespołu w 1977 roku (skład pierwotny):

Zbigniew Hołdys – gitara, śpiew, lider
Zdzisław Zawadzki – gitara basowa
Basia Trzetrzelewska – śpiew
Ewa Korczyńska-Konarzewska – śpiew
Wojciech Morawski – instrumenty perkusyjne

(źródło: Wikpedia)

Image Hosted by ImageShack.us



Z grupą czeską grupą Bacily Anna Jantar występowała od 1978 r. wraz z Vaclavem Neckarem. Był to zresztą zespół, z którym ten wykonawca regularnie koncertował.

Poniższe wypowiedzi Artystki pochodzą z Jej koncertów.

Państwo pozwolą, że przedstawię teraz czeską grupę Bacily. I tak: gitara elektryczna - Josef Kustka, perkusja - Jaroslav Vondrak, bas gitara - Jindrich Voboril, instrumenty klawiszowe, a także szereg innych - Jan Neckar. Drodzy państwo, Bacily znaczy po prostu bakcyle albo może też być inaczej, jak kto woli zresztą. Może też być aktywnie, ale proszę się nie obawiać, nikt z państwa nie narazi się tutaj żadną chorobą, jeśli ktoś połknie już jakiegoś bakcyla, na pewno przyczyni się do tego porcja dobrej, polskiej muzyki. Zaśpiewam dla państwa z czeską grupą Bacily!

(..) Akompaniuje mi dzisiaj czeska grupa Bacily! Żeby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, a także niepokoje, pozwoliłam sobie do programu dzisiejszego zaprosić także kompozytora większości śpiewanych przeze mnie piosenek - Jarosława Kukulskiego! W zasadzie mogłoby się wydawać, że dopiero teraz może dojść między nami, bądź, co bądź, w międzynarodowej grupie do jakichś nieporozumień, niejasności, ale zapewniam państwa, że nic takiego się nie dzieje. Muzyka na całym świecie nie wymaga żadnych tłumaczeń, a jeśli chodzi o język czeski, on też nie wymaga tłumaczenia. Sami to państwo zresztą doskonale rozumiecie, a przekonamy się o tym już za chwilę. (W tym momencie Anna zwraca się do zespołu) - Zrozumieliście, co ja mówiłam? (Odpowiedź) - Si, si. - Tak? No widzicie więc państwo, że bez żadnych nieporozumień możemy rozpocząć nasz dzisiejszy program.

Image Hosted by ImageShack.us


Zespół Tragap był ostatnią grupą współpracującą z Anną. W lutym i na początku marca 1980 r. odbyli wspólne występy w klubie polonijnym "Zodiac" w New Jersey. Przed swoim przyjazdem przesłała im nuty swoich piosenek, które zostały opracowane przez tę rockową grupę, co później zostało przypieczętowane próbami przed oficjalnymi koncertami.
Jej członkami byli m.in. Irena Gałązka (wokalistka), jej mąż - Leon Adamiak, Jerzy Krzemiński i Adam Glinka, który 13 marca odwiózł Piosenkarkę na lotnisko im. John'a F. Kennedy'ego w Nowym Jorku.

Anna, w liście do matki, tak pisała o tym zespole:

Od czwartku tj. 7 lutego jestem w klubie "ZODIAK" w New Jersey. (...) Śpiewam trochę mniej, a zespół jeszcze chyba lepszy od PERFEKTU i są ogromnie sympatyczni - nazywają się TRAGAP (...). Kontrakt podpisałam na cztery weekendy, bo chciałam jak najszybciej wrócić do domu.


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra