22.V.2016 r.
Dnia maja 22 2016 20:07:56
22-05-2016 r.

Jednym z niekwestionowanych przebojów wakacyjnego sezonu roku 1975 okazał się być przebój grupy ABBA w polskiej wersji Anny Jantar - "Hasta manana". Piosenka zajęła 2. miejsce w głosowaniu czytelników tygodnika "Na przełaj" w plebiscycie "Lato - 75". Z kolei w krajowej prasie często pojawiały się "Nuty" do tego utworu.
W karierze artystycznej Anny Jantar rok 1978 zapisał się kolejnymi nagraniami radiowo-telewizyjnymi oraz występami estradowymi w kraju i za granicą, co odnotowała ówczesna prasa. W lutym pojawia się w charakterze gwiazdy na węgierskim festiwalu "Made in Hungary", śpiewając m.in. pochodzący z repertuaru Cserháti Zsuzsa utwór "Én leszek" (w wersji angielskiej znany jako "Let Me Stay"). 2 miesiące później miała miejsce premiera filmu Mieczysława Waśkowskiego "Nie zaznasz spokoju", do którego wokalistka nagrała piosenkę "Kto powiem". Najpewniej w lipcu na rynku ukazuje się LP "Zawsze gdzieś czeka ktoś..." Tymczasem piosenkarka szuka, próbuje, eksperymentuje i - jak sama zapowiadała - myślała o wprowadzeniu elementów rocka do swojego repertuaru. Mimo intensywnego tempa pracy, znajduje również czas na wywiad o charakterze czysto pozamuzycznym, dzieląc się z czytelnikami swoimi sportowymi fascynacjami...
Do "Skanów wywiadów i artykułów" dodałem kolejne materiały z artystką z przywoływanego już 1978 roku.
Zabawna, pastiszowa piosenka "Będzie dość" streszczająca w nieco ponad 3 minuty codzienne życie kobiety znudzonej monotonią zajęć domowych, to kolejny utwór, który artystka zaprezentowała w recitalu "Złota płyta Anny Jantar" z 1977 r. Teledysk - podobnie jak i kompozycja Antoniego Kopffa do słów Heleny Kołaczkowskiej - został nakręcony z przymrużeniem oka, w stylizacji na lata przedwojenne.
Zaskakująca - rodzinę i wielbicieli - zmiana fryzury w drugiej połowie sierpnia 1979 r. W drugiej połowie sierpnia 1979 r. piosenkarka zaskoczyła rodzinę i swoich wielbicieli obcięciem włosów. Jak wspomina Maria Szabłowska, cała Polska dyskutowała o słuszności tej decyzji. Ponoć sama Anna uznała, że nie był to najlepszy pomysł... Ta metamorfoza została uwieczniona w dużej i znanej sesji fotograficznej wykonanej przez Andrzeja Kossobudzkiego i Tadeusza Kubiaka, którą wielokrotnie prezentowałem na stronie. Dzisiaj w "Zdjęciach" zamieściłem kilka ujęć wykonanych w mniej więcej tym samym czasie przez J.M. Linkego.
Ostatnie dni zwiastują kumulację "Tyle słońca w całym mieście", które jest nieodłącznym elementem zbliżającego się sezonu wakacyjnego. Piosenka jest do dnia dzisiejszego bardzo lubiana, popularna i - co najważniejsze - nucona przez kolejne pokolenia Polaków. Swego rodzaju "drugie życie" przebojowi roku 1974 nadała Natalia Kukulska, która w 1999 r. zaproponowała słuchaczom jego nową wersję, zaśpiewaną w duecie ze słynną mamą. Z sukcesem. Utwór dotarł do 2. miejsca notowania "30 ton – lista, lista przebojów", ustępując jedynie "Dumce na dwa serca" wykonywanej przez Edytę Górniak i Mieczysława Szcześniaka. Trafił również na wiele składanek płytowych. Jedną z nich, pt. "Kultowe wakacyjne przeboje Radia WAWA" zamieściłem w "Kompilacjach 2".



Przemek



jeder4

19.IV.2016 r.
Dnia kwietnia 19 2016 19:27:41

16-04-2016 r.

Poznań – jak powszechnie wiadomo – to niezwykle istotny punkt na mapie miejsc związanych z piosenkarką. Tutaj przyszła na świat, kształciła się, tu podjęła pierwsze muzyczne próby i wyszła za mąż za Jarosława Kukulskiego. I właśnie kilka zdjęć budowli przypominających tę ścieżkę dodałem do "Pejzażu bez Ciebie". Są to: kamienica przy ulicy Kasprzaka 8 z pamiątkową tablicą upamiętniającą słynną lokatorkę, liceum ogólnokształcące im. Adama Mickiewicz oraz kościół św. Anny.
Najpewniej w 1980 r. do sprzedaży trafił singiel z dwiema nowoczesnymi piosenkami – utrzymaną w stylu disco "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie" i zaskakującą niebanalną tematyką "Nie ma piwa w niebie". Na stronie przypominam dzisiaj okładkę tej płytki.
Anna Jantar wkroczyła w rok 1978 jako piosenkarka, która w ciągu krótkiej, ponieważ trwającej tylko 4 lata, kariery artystycznej, osiągnęła bardzo wiele na krajowej scenie muzycznej. Na swoim koncie miała tytuły wokalistki i przeboju roku, publiczność nagrodziła ją dwiema Złotymi Płytami, utwory z jej repertuaru plasowały się na pierwszych miejscach list przebojów, a ona sama przedstawiała je na najważniejszych polskich festiwalach. Mimo silnej pozycji w kategorii wykonawców muzyki pop, jej ambicje sięgały dalej, czego dowodzi rzeczony rok 1978. Wylansowała wtedy 2 zupełnie odmienne stylistycznie utwory od jej dotychczasowego repertuaru - "Nie wierz mi, nie ufaj mi" i "Tylko mnie poproś do tańca". W sprzedaży ukazał się jej trzeci longplay - "Zawsze gdzieś czeka ktoś...", który był zapowiedzią artystycznej metamorfozy piosenkarki wykraczającej już dalece poza ramy przeboju "Tyle słońca w całym mieście".
W galerii "Skany wywiadów i artykułów"rozpoczynamy przegląd materiałów prasowych z tego okresu. Na pierwszy ogień - kilka wyimków dotyczących jej podróży estradowych, rozmowa na temat zmian zachodzących w jej repertuarze oraz poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytanie - dlaczego Anna Jantar nie została pianistką?
Myślę, że próbująca pokazać się także od mniej komercyjnej strony Anna udzieliła "stosownej" odpowiedzi na powodzenie przeboju "Mój, tylko mój" w postaci bardziej wyrafinowanego muzycznie utworu, tj. "Jak w taki dzień deszczowy". Piosenka, jesienią 1975 r., była nową propozycją z jej repertuaru aspirującą do wejścia na Radiową Listę Przebojów. Niestety, nie zaskarbiła sobie sympatii na miarę bezpretensjonalnej kompozycji Jarosław Kukulskiego. Szkoda. Mimo to, w repertuarze artystki pozostała wspaniała perełka, do której wróciła w 1977 r. w czasie programu "Złota Płyta Anny Jantar".
Relacje Anny Jantar i popularnego w latach 70. kompozytora Janusza Komana (autora utworów wykonywanych m.in. przez Krystynę Prońko i Zdzisławę Sośnicką) ograniczały się przede wszystkim do kontaktów pozazawodowych. Jedno z takich uchwyconych w obiektywie spotkań, pochodzące z 1977 r., zamieściłem w "Zdjęciach".


Przemek


Anna Jantar


Strona 10 z 50 << < 7 8 9 10 11 12 13 > >>
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra