14.III.2016 r.
Dnia marzec 14 2016 21:02:44


14-03-2016 r.

Jolanta Budzyń: Annę Jantar zobaczyłam po raz pierwszy osobiście w jednym z teatrów warszawskich. Byłam wtedy na sztuce "Trojlus i Kresydi". Do dziś nie mogę sobie darować, że nie podeszłam, nie poprosiłam o rozmowę, o autograf. Ale, sami państwo wiecie, byłam początkującą reporterką, nie chciałam się naprzykrzać, tym bardziej, że pani Ania była w towarzystwie męża i kilku innych osób. Jedno jest pewne, że była naprawdę śliczna i bardzo, bardzo miła. Szczupła i wysmukła, w szarej marynarce i takich samych spodniach. Długie, kręcone i puszyste kasztanowe włosy. Duże, ciemne oczy i śliczny, ujmujący uśmiech. Na tyle piosenkarek, aktorem widzianych przeze mnie "na żywo" Ona jedna potrafiła mnie zafascynować i oczarować swoją naturalnością, młodzieńczością i świeżością. Inne mają na sobie tony makijażu, są wprost wytapetowane. Ania była tak delikatnie wymalowana, tak tylko, dla podkreślenia urody - jak potrafią tylko największe hollywoodzkie gwiazdy, że właściwie człowiek zgaduje - jest umalowana czy taka śliczna?
Od tego momentu zaczęła się moje fascynacja Jej Osobą, słuchałam każdego Jej wywiadu w radiu, w telewizji, oglądałam wszystkie Jej programy, czytałam artykuły... Zdołałam kupić parę płyt i wszystko nagle brutalnie się urwało... Pamiętam, że słuchałam wtedy nocnego programu i nagle... usłyszałam wśród wielu nazwisk ofiar katastrofy lotniczej - Jej nazwisko... To było tak nagłe, że nie mogłam uwierzyć... Dopiero kolejne radiowe dzienniki utwierdziły mnie w przekonaniu, że odeszła od nas nie tylko utalentowana piosenkarka, ale po prostu: śliczna, wesoła, młoda Dziewczyna i cudowna Matka. Bardzo chciała synka - Marcina. Dobrze się jednak stało, że urodziła córeczkę, która - być może - w przyszłości zastąpi "Bursztynową Anię" i również będzie śpiewać. Pragnę tego ja i wszyscy wielbiciele Anny Jantar, którzy zawsze będą o niej pamiętać.


***

"Autograf" wschodzącej gwiazdy krajowej estrady dołączył do zbioru kilkudziesięciu innych pamiątek, jakie zostały nam po Wokalistce.
Piosenka lata'75 - "Hasta manana", czyli przebój szwedzkiej grupy ABBA wylansowany przez Wokalistkę. trafiła do "Nut".
W Okładkach gazet i czasopism pojawiło się kilka unikatowych materiałów z prasy lat 70. - "Nowiny Rzeszowskie" z 1974 r., "Głos Pomorza" z 1975 r., "Trybuna Robotnicza" z 1975 r. i z 1978 r..
Dzisiaj i jutro występuje w hali MTP nr 44 Anna Jantar... Czytamy w zapowiedzi prasowej anonsującej koncerty popularnej piosenkarki, która ukazała się w jednej z poznańskich gazet w 1977 r. Ukazała się - obok kilku innych materiałów - w "Skanach wywiadów i artykułów".
"Kto powie nam" to kolejna z piosenek z telewizyjnego recitalu ze Studia 2 z 1977 r. Utwór, nagrany na potrzeby filmu "Nie zaznasz spokoju", doczekał się w nim najpewniej swojej premiery. W "Ujęciach z wideoklipów" zamieściłem kilka wykonanych przez siebie kadrów tego teledysku.
Anna Jantar podpisującą swoją pierwszą płytę długogrającą, w odsłonie studyjnej oraz ze zmierzwioną fryzurą - te 3 różne wizerunki Wokalistki trafiły dzisiaj do "Zdjęć".
Anna Jantar odgrywa w moim życiu szczególną rolę. Jest kimś w rodzaju mentora, mojego ideału człowieka. Jest osobą, która jest na tyle głęboko w moim sercu, że za każdym razem, gdy w mediach pojawia się informacja o niej, to niejednokrotnie zalewam się łzami. Nie wyobrażam sobie życia bez niej. Jej blask, piękno, uśmiech i dobra energia, którą miała wypisaną na twarzy robią na mnie niesamowite wrażenie.
Czy nie jest wspaniałe to, że autorem powyższych słów jest kilkunastoletni chłopak? Jak wielką siłę rażenia posiada blask i piękno, którym zasłynęła Anna Jantar ponad 40 lat temu!
Do działu "Książki z Anną" dodałem fragment tekstu z publikacji "Avondale and Chicago's Polish Village", którym opisano zdjęcie Piosenkarki występującej w jednym z chicagowskich klubów Polonijnych w 1976 r.
Do piosenki "Za nami barwy lata", zamieszczonej na jednej z płyt składankowych wydanych z okazji 90 - lecia Polskiego Radia, dołączyła kolejna - "Najtrudniejszy pierwszy krok". Spis zawartych na niej utworów zamieściłem w "Kompilacjach 2".
Jest uwielbiana za piękne piosenki, głos i teksty - Ewa tak napisała. I teraz Andrus - byłem w pracowni ASP na Krakowskim Przedmieściu. Pamiętam, staliśmy jak martwa natura. Eufemia - modelka cicho chlipała. I jeszcze Maria z Nadarzyna - dziękuję. Przy niej wchodziłam w młodość.
Tak ulubioną Piosenkarkę wspominali słuchacze pr. I Polskiego Radia 3 lata temu. Zapraszam do działu "Na radiowej antenie".
Nie zdążyła nacieszyć się życiem, sukcesem, domem rodzinnym, dzieckiem. Pozostały po niej piosenki - "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Co ja w tobie widziałam", "Za każdy uśmiech twój", "Tyle słońca w całym mieście" i wiele, wiele innych. Przemija sława, przemijają piosenki, ale Anna Jantar jest wśród nas.
Tak pisano o Artystce 12 lat po jej tragicznej śmierci. Czy dzisiaj coś się zmieniło? Chyba tak. Anna coraz bardziej jest wśród nas...


Przemek


GOM 2009 03 14 11 18 57 45
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Galerie
  Autografy
  Dzieciństwo i młodość
  Kasety
  Notowania i plebiscyty
  Nuty
  Okładki gazet i czasopism
  Pejzaż bez Ciebie
  Plakaty
  Płyty CD
  Płyty winylowe
  Pocztówki
  Pocztówki i reklamówki
  Prace o Annie
  Single
  Skany wywiadów i artykułów
  Suplement
  Ujęcia z wideoklipów
  Zdjęcia

Kategorie
  Aby dotrzeć na Wawrzyszew, należy...
  Anna auf Deutsch
  Anna in English
  Artykuł dyplomowy "Artystyczne CV Anny Jantar"
  Biografia
  Dyskografia
  Fan cluby
  Fani o Annie
  Interpretacje przebojów Anny
  Jarosław Kukulski
  Katastrofa "Kopernika"
  Kompilacje
  Kompilacje 2
  Książka ks. Andrzeja Witko - "Anna Jantar"
  Książki z Anną
  Materiały na covery
  Na radiowej antenie
  Notowania i plebiscyty
  Opinie o płytach i teksty z obwolut
  Pamięć o Annie w piosenkach
  Piosenki nieodkryte
  Piosenki niezaśpiewane
  Po 14. marca 1980 r.
  Początki piosenek
  Podziękowania
  Polecane strony
  Prasa i wywiady
  Prasa i wywiady 2
  Prasa i wywiady 3
  Prasa i wywiady 4
  Prasa i wywiady 5
  Prasa i wywiady 6
  Reklamówki
  Teksty piosenek
  Teksty piosenek 2
  Teksty piosenek 3
  Videa
  Waganci
  Wersje radiowe, wersje płytowe
  Wspomnienia
  Występy live
  Występy telewizyjne
  Zespoły współpracujące z Anną
  Znane i nieznane
  Ślady po Annie

Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.
  Po 14 marca 1980 r. - 2015 r.

Księga Gości
  Czytaj księgę gości
  Wpisz się do księgi gości

O mojej stronie
Anna Jantar - Bursztynowa Dziewczyna. "Ta płyta, chociaż już zdarta, jeszcze gra..." Strona poświęcona wybitnej Piosenkarce, jaką była i jest Anna Jantar.

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Ekstra